دستگاه NAS چیست

دستگاه NAS چیست؟ + مهم ترین کاربردهای آن

NAS Storage چیست و چه کاربردی دارد؟

دستگاه NAS یا سرور HPE: تصور کنید که کامپیوتر رومیزی شما یک بانک است. هر بار که شما یک فایل دیجیتال نظیر عکس، سند یا ویدئو را ذخیره می‌ کنید مانند این است که آن‌ها را داخل یک گاو صندوق کوچک در بانک می‌گذارید. پس از مدتی آن جعبه به سرعت پر می‌شود و شما یک گاوصندوق دیگر برای اطلاعات جدید خریداری می‌کنید. اینجاست که باید به تجهیزات ذخیره سازی مانند NAS Storage خوش آمد گفت.

صندوق امانات خود را سال‌ها با اطلاعات دیجیتال پر کرده‌اید، اما همیشه به بانک خود دسترسی ندارید، تعطیلات آخر هفته یا هر چیز دیگر. شما می‌خواهید قابلیت دسترسی به صندوق امانات خود در هر ساعتی از شبانه روز را داشته باشید، برای این کار باید بانک صندوق شما را هر کجا که هستید برای شما بیاورد! اینجاست که ذخیره ساز HPE تحت شبکه به کار شما می‌آید.

NAS: هارد دیسکی که به یک شبکه متصل شده است

NAS سیستمی است که در آن یک کامپیوتر به شبکه متصل است و خدمات ذخیره سازی داده های مبتنی بر فایل (file-based) را برای سایر دستگاه های موجود در شبکه، ارائه می دهد. این دستگاه مجموعه ای (array) از هارد دیسک است که قابلیت ذخیره سازی داده ها را در قالب پروتکل های NFS (سیستم فایلی شبکه‌ای مختص محیط‌های یونیکسی) و CIFS (سیستم فایلی شبکه‌ای مختص محیط‌های ویندوزی) دارا می باشد، البته پروتکل HTTP هم می تواند در اختیارش قرار بگیرد.

در حقیقت کاربر به منابع ذخیره سازی که بر روی NAS می باشد، به عنوان فایل و همچنین تحت شبکه، دسترسی پیدا می کند.

همه ذخیره سازهایی که به صورت NAS هستند، همواره به شبکه ای که دارای پروتکل TCP/IP، متصل می گردند. به طور معمول، NAS همانند block-baseهای SAN، پرسرعت نیست؛ اما LAN های پرسرعت می توانند بر بسیاری مشکلات تاخیر و عملکرد غلبه کنند.

مهم ترین نقطه قوت NAS، تنظیمات ساده آن و به کار گیری آسان می باشد.

در این روش هارد دیسک بر روی یک سرور قرار می گیرد، و به منظور دستیابی سایر دستگاه ها، این هاردها در شبکه به اشتراک گذاشته می شوند. این استوریج ها، فضایی محلی و در دسترس جهت ذخیره سازی داده ها را با قیمتی بسیار مناسب تر از SAN در اختیار قرار می دهد.

همه این توصیف‌هایی که گفتیم تقریبا یک سرور ذخیره سازی تحت شبکه (network attached storage server) را تداعی می‌کند که البته با نام‌های NAS Server یا NAS Storage هم شناخته می‌شوند. NAS به شما امکان ذخیره چند هارد درایو با تمام اطلاعات دیجیتال‌تان را در یک بانک بزرگ می‌دهد.
یک سرور NAS Storage به شما امکان گذاشتن صندوق اطلاعات (هارد دیسک‌ها) را در یک مکان امن و دسترسی از راه دور به آن‌ها را می‌دهد. شما حتی می‌توانید یک دسترسی برای اشتراک گذاری فایل‌های خود به دیگران بدهید.
هم‌چنین یک NAS Server به شما امکان پشتیبان گیری اطلاعات از طریق تکنولوژی RAID را می‌دهد که خود توابع مختلفی دارد. RAID 0 فقط مکان داده‌ها را روی تمام دیسک‌ها قرار می‌دهد که عملیات خواندن و نوشتن را سریع‌تر می‌کند. با این حال RAID 0 خطرناک‌ترین حالت است، چون هیچ یک از داده‌ها کپی و پشتیبان گیری نمی‌شوند.

مزایا

 • دستگاه‌های NAS از سرورها کوچک‌ترند و فضای کمتری در محیط کاری اشغال می‌کنند.
 • دستگاه‌های NAS ارزان‌تر از سرورها هستند.
 • از دستگاه‌های NAS به‌عنوان میزبان اپلیکیشن‌ها با امکان دسترسی راحت می‌توان استفاده کرد.
 • برای ساخت فضای ذخيره‌سازی محلی و پشتیبان‌گیری خودکار از داده‌ها می‌توان از دستگاه‌های NAS استفاده کرد.
 • دستگاه‌های NAS امکان به اشتراک‌گذاری فایل و مشارکت بین چندین کاربر مختلف را ساده می‌کند.
پیشنهاد می کنیم مقاله iLO سرور HP را نیز حتما مطالعه نمایید.

معایب

 • NAS وابسته به شبکه محلی است و در صورت اختلال شبکه محلی NAS نیز از کار خواهد افتاد.
 • با NAS شما به اپلیکیشن‌هایی که می‌توانید روی سیستم‌عامل داخلی NAS دانلود كنيد، محدود خواهید شد.
 • NAS مقدار زیادی از پهنای باند را مصرف می‌کند که ممکن است روی سرعت و عملکرد کلی شبکه تاثیر منفی داشته باشد.
 • تولیدکنندگان دستگاه NAS کاربران را مجبور می‌کنند به‌جای انتخاب نرم‌افزارهای موردنظر خود از اپلیکیشن‌های اختصاصی این سازندگان استفاده کنند.
 • NAS نسبت به کلاود از امنیت کمتری برخوردار است و ممکن است به‌صورت فیزیکی مورد سرقت واقع شود.
ذخیره‌ سازی داده بخشی حیاتی در هر شرکت و سازمانی است، زیرا توزیع سریع داده و پشتیبان‌گیری امن از داده‌های مهم امری ضروری و اجرایی است. ارزشمند شدن اطلاعات در شبکه‌های کامپیوتری و حجیم شدن آن، لزوم مدیریت آن را می‌طلبد.
با رشد بیشتر کسب‌ و کار نیازتان به امکانات ذخیره‌سازی پیشرفته‌تر بیشتر می‌شود؛ به‌ویژه اگر کارمندانی دارید که نیاز به دسترسی به حجم عظیمی‌ از اطلاعات چه در داخل یا خارج از محل کار خود دارند.
فضای ذخيره‌سازی ضمیمه به شبکه یا به‌ اختصار NAS و فضای ذخیره‌ سازی سرور، دو گزینه اصلی برای دسترسی، ذخیره‌سازی و به اشتراک‌ گذاری داده در شبکه‌های کامپیوتری هستند.
اما از بین دو انتخاب NAS و فضای ذخیره‌سازی سرور HPE کدام‌ یک مناسب کارتان است؟

NAS Storage چیست

 

NAS کلاود چیست و استفاده از آن چه فوایدی دارد؟

با ظهور NAS کلاود نیاز به ذخیره‌سازهای فیزیکی و تجهیزات سخت‌افزاری از بین می‌رود و شرکت‌ها و سازمان‌ ها می‌توانند اطلاعات خود را از دیتاسنترهای مختلف به سمت کلاود برده و هم هزینه‌های خود را کاهش دهند و هم این‌که همه اطلاعات را در یک محل به‌صورت مجمتع در اختیار داشته باشند.
Cloud NAS یا NAS ابری در حال پیدا کردن جایگاه خود در بازار است. اما هنوز هم خیلی از افراد و کارشناسان حوزه فناوری با اصطلاح NAS ابری یا NAS مبتنی بر کلاود غریبه هستند. پس بهتر است قبل از هر چیز ببینیم NAS کلاود چیست.
NAS ابری مشابه همان فناوری است که در حال حاضر تحت‌ عنوان NAS در مراکز داده استفاده می‌شود. ولی یک تفاوت عمده بین این دو وجود دارد: برخلاف زیرساخت‌های مرسوم NAS ،NAS کلاود یک ماشین فیزیکی نیست و در حقیقت، مبتنی بر نرم‌افزار است و به‌شکلی طراحی شده که در کلاود کار کند.

به‌بیان دیگر، NAS کلاود یک “NAS در داخل کلاود” است و با بهره‌گیری از مزیت‌های محاسبات ابری باعث ساده شدن زیرساخت و کاهش هزینه‌ها می‌شود.

خیلی از محصولات NAS کلاود روی تأمین کنندگان کلاود مانند “سرویس‌های وب آمازون (AWS)” و “مایکروسافت آزور” کار می‌کنند. در این سیستم، از کلاود به‌عنوان منبع مرکزی همه داده‌ها استفاده می‌شود.

اما چرا به چنین چیزی احتیاج داریم؟ این روزها شکل کار دچار دگرگونی عظمیی شده اما فضای ذخیره‌سازی دیتا در طی دو دهه گذشته تغییر چندان زیادی نداشته است. به‌نظر می‌آید که زمان آن رسیده تا ذخیره‌سازها نیز خودشان را با این تغییر و تحول وفق دهند.

NAS کلاود با مجموعه توانایی‌ هایی که دارد می‌ تواند مدت زمان مهاجرت NAS به کلاود را کاهش دهد. از طرف دیگر، مدیریت NAS در کلاود به‌ مراتب ساده‌ تر است.

پیشنهاد می کنیم مقاله Blade Server چیست را نیز حتما مطالعه نمایید.

مزایا

 • امکان ذخيره‌ سازی مقدار بسیار زیادی از داده و قدرت پردازشی بسیار بالا برای پشتیبانی از درخواست‌ های فراوان موجود در یک شبکه پر ازدحام.
 • با استفاده از سرور HP دیگر به اپلیکیشن‌ های مشخص محدود نخواهید شد و می‌توانید نرم‌ افزارهای ثالث مورد نظر خود را نصب کنید.
 • سرورها با زیرساخت امنیتی پیشرفته‌ و فایروال‌ شان، خود با اطمینان و دقت بیشتری از اطلاعات تجاری‌ تان محافظت می‌ کنند.

معایب

 • باید به‌طور دائم از یک سرور مراقبت و نگهداری کنید تا تمام اجزای آن اعم از تنظیمات نرم‌افزاری و هارد دیسک‌های موجود در آن به‌درستی وظیفه خود را انجام دهند.
 • معمولا برای استفاده از سیستم‌‌عامل‌های تولیدشده مخصوص سرورها باید مجز استفاده از آن‌ها را خریداری کنید.
 • سرورها به برق بیشتری مصرف می‌کنند و قیمت آن‌ها بیشتر از دستگاه‌های NAS است، بنابراین بودجه بیشتری برای تهیه و نگهداری از آن لازم است.
 • نصب و پیکربندی یک سرور به مدت‌زمان بیشتری نیاز دارد و برای انجام آن به متخصصان باتجربه نیاز است.
پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به خرید سرور حسابداری را نیز حتما مطالعه کنید.

NAS مزایای دستگاه

NAS در برابر سرور: کدام‌ یک مناسب کار شما است؟

مباحث گوناگونی درباره مقايسه NAS و سرور و این‌که کدام‌یک بیشتر برای ذخیره‌سازی و به اشتراک‌گذاری داده مناسب هستند، وجود دارد. اما بدون ‌شک دستگاه‌های NAS و سرورهای مخصوص ذخیره‌سازی راهکارهای مناسبی را برای دسترسی به فایل‌های به اشتراک گذاشته‌شده روی یک شبکه در اختیارتان خواهند گذاشت.
برای مقايسه NAS با سرور باید با در نظر گرفتن موارد زیر ببینید کدام‌یک با نیاز حال حاضر و آینده‌تان سازگارتر است.
پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به ترافیک شبکه چیست را نیز حتما مطالعه نمایید.

قیمت دستگاه های NAS

بودجه مدنظر برای انجام کار اصلی‌ترین عامل برای انتخاب‌تان است. از آنجا که هزینه راه‌اندازی و نگهداری از یک سرور بسیار بیشتر از یک دستگاه NAS است، شاید مجبور باشید بیشتر به NAS فکر کنید.
علاوه بر هزینه خود تجهيزات، به دلیل مصرف بیشتر انرژی در سرورها و نیاز به تجهيزات خنک‌کننده و همین‌طور پرداخت هزینه برای مجوز استفاده از نرم‌افزارها باید به این هزینه‌های جانبی توجه داشته باشید.

فضای اشغال‌ شده سرور HP و دستگاه NAS

یک سرور HP نسبت به یک دستگاه NAS فضای بیشتری را اشغال می‌کند بنابراین استفاده از سرور HPE در محیط‌های کاری با فضای کوچک و محدود توصیه نمی‌شود. در مقابل دستگاه‌ NAS جمع‌وجور و قابل‌حمل هستند و می‌توان آن‌ها را به‌راحتی جا به‌ جا کرد و آن را در یک دفتر کار کوچک به یک روتر یا سوییچ متصل کنید.
پیشنهاد می کنیم جهت خرید سرور ml به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

امنیت دستگاه NAS

پردازش داده در NAS مبتنی بر فایل بوده و از طریق یک فضای نام عمومی‌ اشتراک‌گذاری فایل در شبکه محلی (LAN ) را انجام می‌دهد. دستگاه‌های NAS به عوامل محیطی حساس بوده و به‌راحتی ممکن است دچار صدمات فیزیکی شده یا به سرقت روند. اما سرورها گزینه‌های امنیتی پیشرفته‌تری را در اختیارتان می‌گذارد و به فایروال‌های داخلی مجهزند و با دقت و قدرت بیشتری از اطلاعات‌‌تان محافظت می‌کند.
بنابراین اگر قصد دارید داده‌های سازمانی محرمانه و حساس را به اشتراک بگذارید باید به سراغ سیستم امنیتی قدرتمندتر و قابل سفارشی‌سازی سرورها برويد.
پیشنهاد می کنیم جهت خرید کارت شبکه سرور به فاوا افزار مراجعه نمایید.

گسترش‌ پذیری دستگاه NAS

قابلیت گسترش یک مؤلفه حیاتی برای زمان‌هایی محسوب می‌شود که حجم کاری شرکت یا سازمان شما دائم در حال افزایش و دگرگونی است. دستگاه‌های NAS چندان گسترش‌پذیر نیستند، زیرا قاب درایو NAS یک اندازه مشخص داشته و محدود است.
در عوض معماری شبکه سرور به شکلی است که مدیران شبکه را قادر می‌سازد ظرفیت شبکه خود را مطابق با نیاز خود گسترش دهند. بنابراین اگر قصد دارید از انواع مختلفی از اپلیکیشن‌ها استفاده کرده و همه اجزای در اختیار خود را سفارشی‌سازی کنید، سرور، انتخاب مناسبی برای شما است.

 

امنیت دستگاه NAS

چگونه بهترین NAS مناسب کارمان را انتخاب کنیم؟

این روزها زیرساخت‌های فناوری اطلاعات به‌طور چشم‌گیری به راهکارهای ذخیره‌سازی و ارائه اطلاعات نیاز دارند. به همین دلیل، پیاده‌سازی و راه‌اندازی سرورها برای ذخیره‌سازی و تهیه نسخه پشتیبان از داده‌ها باید مطابق با رشد کسب‌وکارتان انجام شود و برای ارائه سطوح بالاتری از عملکرد تداوم پیدا کند.
بنابراین انتخاب یک سرور HPE مقرون‌ به‌ صرفه و قدرتمند که سطح گسترده‌ای از قابلیت‌های سفارشی‌سازی را در اختیارتان بگذارد، از اهمیت زیادی برخوردار است. برای این که بدانید بهترین دستگاه NAS برای کسب کار شما کدام است ، میتوانید با متخصصان ما در شرکت فاوا افزار ارتباط بگیرید و به طور کامل مشاوره رایگان دریافت کنید.
پیشنهاد می کنیم مقاله سرور voip چیست را نیز حتما مطالعه نمایید.
سوالات متداول:
1- دستگاه NAS چیست؟
NAS سیستمی است که در آن یک کامپیوتر به شبکه متصل است و خدمات ذخیره سازی داده های مبتنی بر فایل (file-based) را برای سایر دستگاه های موجود در شبکه، ارائه می دهد.
2- مزایای دستگاه NAS چیست؟
امکان ذخيره‌ سازی مقدار بسیار زیادی از داده و قدرت پردازشی بسیار بالا برای پشتیبانی از درخواست‌ های فراوان موجود در یک شبکه پر ازدحام، با استفاده از سرور HP دیگر به اپلیکیشن‌ های مشخص محدود نخواهید شد و می‌توانید نرم‌ افزارهای ثالث مورد نظر خود را نصب کنید، سرورها با زیرساخت امنیتی پیشرفته‌ و فایروال‌ شان، خود با اطمینان و دقت بیشتری از اطلاعات تجاری‌ تان محافظت می‌ کنند.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند