blade server چیست

Blade Server چیست؟ + مزایا و معایب بلید سرورها

در این مقاله سعی داریم شما را با Blade Server ها بیشتر آشنا کنیم. بلید ها جزئی از سرور HPE می باشد و معروف به سرور های تیغه ای هستند.

Blade Server چیست؟

این سیستم ها برای سرویس دهی در حجم و ظرفیت بالا طراحی شده است . در این سرویس دهنده ها، پردازش مرکزی بر روی برد اصلی انجام شده و قسمتهای دیگر سیستم به صورت مجزا از پردازش اصلی قرار دارند و Device های آن به صورت کارت های افزودنی به سیستم متصل می شوند. در این سرویس دهنده، Case اصلی دارای برد های مختلف بوده که اجزاء آن مانند کارت های شبکه ، سیستم خنک کننده،‌ کارت های SCSI و کابلهای برق به آن متصل میشود. به این سیستمها میتوان تا چندین برد پردازشی متصل نموده و همه آنها را از طریق یک مدار کنترل کننده،‌ کنترل نمود.

ولی نکته مهم برای حرکت و سوق سیستم خدمات IT سازمان به این نوع سیستم ها، پاسخ به این سئوالات است که:

آیا شرکت شما واقعا به این نوع سیستم نیاز دارد؟!

پیشنهاد می کنیم مقاله دستگاه NAS چیست را حتما مطالعه نمایید.

مزایا و برتری های سرویس دهنده های Blade نسبت به دیگر سرورها:

 • مصرف انرژی بهینه (در صورتکاربرد درست)
 • نیاز به اتصالات کمتر و فشردگی بیشتر
 • نیاز به فضای فیزیکی را کاهش می دهد به طوری که در یک رک ۴۲U میتوان تا ۱۰۰ عدد برد پردازشی را قرار داد.
 • پایداری بیشتر با توجه فشردگی بیشتر و اتصالات کمتر و قابل افزودن افزونگی های بیشتر
 • سرویس دهنده های Blade حتی برای فناوری های مجازی سازی و Cloud بهترین گزینه ها هستند.
 • هزینه کمتر و مقرون به صرفه تر در صورتیکه بطور کامل پر شوند.
 • توان پردازشی بالا
 • ضریب امنیت و پایداری بالا با داشتن قابلیت REDAUNDANCY (به دلیل ماژولار بودن، اگه قطعه ای خراب شود، بدون اینکه نیاز به اختلال در سیستم باشد، می توان قطعه را تعویض کرد.)

پیشنهاد می کنیم مقاله تفاوت بین سوئیچ و روتر را حتما مطالعه نمایید.

معایب Blade Server های شرکت HPE  :

حرارت بیشتر در واحد حجم به دلیل فشردگی که می تواند تا حدود ۲۰۰۰۰ BTU برساعت در هر متر مکعب برسد، لذا نیاز به روشهای نوین در خنک سازی مانند Cold Aisle Housing وجود دارد، ضمن اینکه محل قرار گرفتن خود Rack هم مهم است .

وزن بالا به دلیل فشردگی سرویس دهنده ها، لذا باید استقامت محل مورد نظر و مسائل پیرامون آن مورد توجه و دقت قرار بگیرد.

 • نیازمندیها برای راه اندازی 
 • تامین انرژی الکتریکی کافی 
 • سیستم تهویه مناسب 
 • بهره برداری بیشتر و بهینه تر

برای بهره برداری ببیشتر از سیستم های Blade باید آنها را مجازی سازی کنیم. در ابن صورت ظرفیت های پردازنده، حافظه و شبکه به طور منعطف در اختیار کاربر قرار می گیرد. بدنه Blade را باید برای مقرون به صرفه بودن، با سرویس دهنده های بیشتری پر کرد. برای استفاده بهینه تر از سرویس دهنده های Blade و استفاده کامل از توان آن نباید از این سرویس تنها برای برنامه های کوچک استفاده کرد (هدر رفت هزینه) ،چرا که برتری سیستم های

Blade در اجرای برنامه هایی است که به ظرفیت های زیاد نیاز دارند. در این مورد استفاده از فناوری مجازی سازی راه حل سودمندی است. قبل ار هر چیز باید برای استفاده از سرویس دهنده های Blade ، بدنه اصلی مناسب تهیه گردد. اگر در Rack سیستم های دیگری به جز کامپیوترهای Blade نصب شده باشد باید محل مناسبی را برای سیستم Blade انتخاب کرد، تا مانع خنک شدن سیستم های دیگر نشود.

پیشنهاد می کنیم جهت خرید سوئیچ hp به فاوا افزار مراجعه نمایید.

کاربرد بیشتر:

کاربردهای نگهداری اطلاعات با توجه به افزایش روز افزون اطلاعات و رشد Datacenter ها که نیاز به پردازش بالای اطلاعات دارند، چرا که سرویس دهنده های Blade با توجه به معماری مجتمع و ماژولار بودنشان این امکان را فراهم مینمایند که حجم زیادی از اطلاعات را در فضای کم به صورت بهینه پردازش نمایند.

سوالات متداول:

1- Blade Server چیست؟

این سیستم ها برای سرویس دهی در حجم و ظرفیت بالا طراحی شده است . در این سرویس دهنده ها، پردازش مرکزی بر روی برد اصلی انجام شده و قسمتهای دیگر سیستم به صورت مجزا از پردازش اصلی قرار دارند و Device های آن به صورت کارت های افزودنی به سیستم متصل می شوند.

2- مزایای Blade نسبت به دیگر سرورها چیست؟

مصرف انرژی بهینه (در صورت کاربرد درست)، نیاز به اتصالات کمتر و فشردگی بیشتر، نیاز به فضای فیزیکی را کاهش می دهد به طوری که در یک رک ۴۲U میتوان تا ۱۰۰ عدد برد پردازشی را قرار داد، پایداری بیشتر با توجه فشردگی بیشتر و اتصالات کمتر و قابل افزودن افزونگی های بیشتر، سرویس دهنده های Blade حتی برای فناوری های مجازی سازی و Cloud بهترین گزینه ها هستند.

 

پیشنهاد می کنیم مقاله ilo چیست را نیز حتما مطالعه نمایید.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند