راهنمای خرید رم سرور

راهنمای خرید رم سرور + نکات مهم

RAM یکی از اجزای اساسی در عملکرد و کارایی سرور‌ها است که انتخاب صحیح آن می‌تواند به بهبود عملکرد، پایداری و کارایی سرور‌ها کمک بسیار زیادی کند. همچنین انتخاب حافظه RAM مناسب از اهمیت بسیار بالایی برای سرور خود برخوردار است. چرا که سرور‌ها برای اجرای عملیات و فرایند کاری حجیم و پر بار طراحی شده‌اند و نیاز به حافظه بیشتری دارند تا بتوانند عملکرد بدون نقصی را ارائه دهند. از طرف دیگر، اشتباه در انتخاب RAM می‌تواند به مشکلات عملکردی و پایداری در سرور‌ها منجر شود؛ بنابراین در ادامه این مطلب از فاوا‌افزار به بررسی دقیق راهنمای خرید رم سرور خواهیم پرداخت.

انواع رم‌ سرور

رم سرور چیست؟ همان طور که پیش‌تر اشاره شد، RAM یکی از اجزای مهم در کامپیوتر‌ها و دستگاه‌های الکترونیکی است که برای ذخیره‌سازی و دسترسی سریع به داده‌ها و برنامه‌ها استفاده می‌شود. انواع مختلفی از RAM وجود دارند که بر اساس فناوری و کاربرد‌های خاص تقسیم می‌شوند. در ادامه به بررسی برخی از مهم‌ترین آن‌ها به منظور ارائه راهنمای خرید رم سرور خواهیم پرداخت.

 • رم DRAM یا Dynamic Random Access Memory

یکی از پرطرفدارترین و متداول‌ترین انواعRAM‌ها، DRAM است که این نوع RAM از خازن‌ها برای نگهداری داده‌ها استفاده می‌کند و نیاز به تجدید شارژ دوره‌ای دارد و به همین دلیل دینامیک نامیده می‌شود. همچنین این نوع رم به طور معمول در ماژول‌های حافظه استفاده می‌شود و می‌تواند با حجم‌ها و سرعت‌های مختلف تولید شود.

 • رم SRAM یا Static Random Access Memory

یکی دیگر از انواع رم‌های بسیار معروف، SRAM است که برخلاف DRAM، برای نگهداری داده‌ها نیاز به تجدید شارژ دوره‌ای ندارد و به همین علت استاتیک نامیده می‌شود. SRAM‌ها معمولاً بسیار سریع‌تر از DRAM‌ها هستند؛ بنابراین از قیمت بیشتر نیز برخوردار خواهند بود. همچنین حجم این رم‌ها نیز معمولاً از رم‌های DRA‌ها بسیار بیشتر است. به همین دلیل رم SRAM بیشتر در حافظه‌های نهان(Cache)، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • رم DDR SDRAM یا Double Data Rate Synchronous Dynamic RAM

به صورت کلی DDR SDRAM یک نوع DRAM است که سرعت و عملکرد بسیار بهتری نسبت به DRAM ارائه می‌دهد. این نوع RAM به صورت هم‌زمان دو بایت داده را ارسال و دریافت می‌کند، به همین منظور دوگانه یا Double Data Rate نامیده می‌شود. DDR SDRAM در ماژول‌های حافظه کامپیوتری گزینه بسیار رایجی است و در انواع مختلف مانند DDR3، DDR4 و DDR5 وجود دارد.

پیشنهاد می کنیم جهت خرید رید کنترلر سرور HP به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

 • رم ECC RAM یا Error-Correcting Code RAM

به منظور دریافت راهنمای خرید رم سرور، لازم است بدانید که ECC RAM یکی از مهم‌ترین و مناسب‌ترین رم‌هایی است که برای کامپیوتر‌ها و سرور‌ها استفاده می‌شود و دارای قابلیت تصحیح خطا‌های حافظه نیز می‌باشد. این نوع RAM به تشخیص و تصحیح خطا‌ها در داده‌های ذخیره شده کمک می‌کند و برای محیط‌های حساس به اشتباه‌ها و نارسایی‌ها مانند مراکز داده بسیار مناسب است.

فرکانس رم‌ سرور

در هنگام خرید RAM (حافظه کامپیوتری)، فرکانس یکی از عوامل مهمی است که بایستی مورد توجه قرار بگیرد، زیرا تأثیر مستقیمی بر روی عملکرد سیستم دارد. در ادامه، به منظور ارائه راهنمای خرید رم سرور، به بررسی اصلی‌ترین نکاتی که بایستی در خصوص فرکانس RAM مورد توجه قرار گیرند، خواهیم پرداخت.

فرکانس رم یا Clock Speed چیست؟

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در راهنمای خرید رم سرور بایستی مورد توجه قرار بگیرد، فرکانس رم است. فرکانس RAM به عنوان تعداد چرخش‌های ساعتی (clock cycles) که یک ماژول حافظه در ثانیه انجام می‌دهد، اندازه‌گیری می‌شود. این فرکانس بر اساس هر دو واحد مگاهرتز (MHz) و گیگاهرتز (GHz) اعلام می‌شود.

 • میزان پشتیبانی توسط مادربورد (Motherboard)

یکی دیگر از نکاتی که بایستی در خصوص نوع فرکانس رم در هنگام خرید و راهنمای خرید رم سرور، مورد توجه قرار بگیرد، میزان پشتیبانی مادربورد از فرکانس رم است. به این ترتیب باید مطمئن شوید که مادربورد شما قابلیت پشتیبانی از فرکانس RAM مد نظرتان را دارد. معمولاً در مستندات مادربورد یا وب سایت سازنده مادربورد اطلاعاتی در مورد فرکانس پشتیبانی شده آمده است.

 • تطابق با پردازنده (CPU)

در برخی موارد، فرکانس RAM باید با فرکانس پردازنده (CPU) سازگاری داشته باشد. اگر فرکانس RAM بیش از حد بالا باشد و با فرکانس پردازنده همخوانی نداشته باشد، ممکن است بهره‌وری سیستم کاهش یابد.

پیشنهاد می کنیم جهت استعلام قیمت کارت HBA سرور اچ پی به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

فرکانس متناسب با استفاده مورد نظر

یکی دیگر از نکاتی که در هنگام خواندن راهنمای خرید رم سرور بایستی مورد توجه قرار بگیرد، فرکانس مناسب برای رم است. نیاز به RAM با فرکانس بالا بستگی به نوع کاربری دارد. برای کاربران عادی که نیاز به اجرای وظایف روزمره دارند، RAM با فرکانس معمولی، کافی است. اما در برخی موارد خاص مانند بازی‌های رایانه‌ای یا کاربرد‌های مخصوص، RAM با فرکانس بالا ممکن است لازم باشد.

راهنمای انتخاب رم سرور

مهم‌ ترین مشخصات مؤثر رم در کارایی سرور و سیستم

علاوه بر موارد ذکر شده، در هنگام خرید حافظه (Random Access Memory) RAM برای سرور یا سیستم، برخی نکات بسیار مهم و حیاتی وجود دارند که بایستی در نظر گرفته شوند تا باعث افزایش کارایی و بهبود عملکرد سیستم بشود. در ادامه به بررسی اصلی‌ترین نکات و ارائه بهترین راهنمای خرید رم سرور خواهیم پرداخت.

 • ظرفیت RAM

مقدار حافظه RAM که به عنوان ظرفیت یا حجم آن شناخته می‌شود، یکی از اصلی‌ترین عوامل در خرید RAM است. انتخاب مقدار حافظه RAM وابسته به نیاز‌های سیستم شما می‌باشد. برای کاربران عادی، ۸ گیگابایت تا ۱۶ گیگابایت RAM به طور کلی کافی هستند. اما برای کاربران حرفه‌ای و اجرای برنامه‌های خاص و بازی‌های رایانه‌ای پیچیده، نیاز به حجم بیشتری دارند.

 • تأخیر CAS (CAS Latency)

تأخیر CAS یا تأخیر دسترسی CAS یکی از مهم‌ترین عوامل در عملکرد RAM است. معمولاً تأخیر‌های CAS با اعداد مشخصی نمایش داده می‌شوند که شامل اعداد ۱۶-۱۸-۱۸-۳۶ هستند و تأثیر بسیار زیادی بر نحوه عملکرد RAM دارند. به طور کلی، تأخیر CAS هر چه کمتر باشد، بهتر است.

 • تعداد ماژول‌ ها

تعداد ماژول‌های RAM که شما خریداری می‌کنید، نیز بسیار مهم است. در بعضی موارد، افزودن ماژول‌های اضافی می‌تواند بهبود عملکرد سیستم را به همراه داشته باشد.

 • تعداد کانال‌ها (Channels)

برخی مادربورد‌ها توانایی پشتیبانی از چندین کانال حافظه را نیز دارند که این امر به افزایش عملکرد سیستم و سرور کمک بسیار زیادی می‌کند. در صورت امکان، ترجیحاً از حافظه دوکاناله (Dual-Channel) یا چندکاناله (Quad-Channel) استفاده کنید.

پیشنهاد می کنیم مقاله هارد NVME چیست را حتما مطالعه نمایید.

 • شرکت تولیدی (تولیدکننده)

به منظور ارائه راهنمای خرید رم سرور لازم است، از شرکت‌های معتبر و معروف برای خرید RAM استفاده کنید. تضمین کیفیت و خدمات پس از فروش از اهمیت بسیاری برخوردار است.

 • قیمت رم

یکی دیگر از دیگر فاکتور‌های مهم در هنگام خرید و فروش رم سرور HP، قیمت آن است؛ با مقایسه قیمت و کیفیت، ممکن است بتوانید RAM کارآمدی را با قیمت مناسب پیدا کنید.

راهنمای خرید RAM سرور

سخن پایانی

با توجه به موارد ذکر شده، حافظه رم (RAM) یکی از مهم‌ترین قطعات در تمامی سیستم‌ها و سرور‌ها است؛ بنابراین به منظور خرید این قطعه مهم بهتر است به مطالعه یک راهنمای خرید رم سرور بسیار مناسب بپردازید. در متن بالا به بررسی دقیق مهم‌ترین فاکتور‌ها در هنگام خرید رم سرور پرداخته شد.

پیشنهاد می کنیم مقاله تفاوت سوئیچ با هاب  را نیز حتما مطالعه نمایید.

سوالات متداول

انواع رم‌ سرور کدامند؟

رم DRAM یا Dynamic Random Access Memory، رم SRAM یا Static Random Access Memory، رم DDR SDRAM یا Double Data Rate Synchronous Dynamic RAM، رم ECC RAM یا Error-Correcting Code RAM

مهم‌ ترین مشخصات مؤثر رم در کارایی سرور و سیستم کدامند؟

ظرفیت RAM، تأخیر CAS (CAS Latency)، تعداد ماژول‌ ها، تعداد کانال‌ها (Channels)، شرکت تولیدی (تولیدکننده)، قیمت رم

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند