ارورهای سرور hp

مهم ترین خطاهای سرور HPE نسل 10 کدامند؟

خطاهای سرور HPE نسل 10

خطاهای سرور HPE نسل 10 معمولاً در زمان بروز مشکلات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری ارورهای خطا را در هنگام بوت شدن یا اصطلاحاً   (Power On Self Test) که به اختصار POST  شناخته می‌شود، ارسال می‌کند. با این‌ حال پیغام‌ های این بخش همگی خبر از یک مشکل از سرور HPE نمی‌دهند و می‌تواند فقط یک پیغام در مورد شرایط کلی سرور باشد. با این‌حال شناخت ارورهای پرولیانت نسل 10 باعث می‌شود تا از بروز مشکلات جدی و شدید جلوگیری شود.

بنابراین در این مطلب به‌طورکامل لیستی از ارورهای رایج در سرورهای ProLiant  نسل 10 HPE  را در اختیارتان گذاشته‌ایم تا در صورت بروز با هرکدام از این پیغام‌ها بتوانید در بهترین حالت آن‌ها را برطرف سازید.

ارورهای نسل 10 سرور HPE ؛ پیام های خطای در POST

ارورهای نسل 10 سرور HPE در بخش POST توسط ماژول‌ های محاسبانی HPE تولید می‌شوند. معمولاً پیام‌های خطا این بخش مربوط به تنظیمات بایوس و مشکلات سخت‌افزاری هستند. با این‌حال برخی از پیام‌ها در سرورهای ProLiant Gen10 که در بخش POST دیده می‌شود، فقط اطلاعاتی و در زمینه عملکرد کلی سرور هستند.

 


خطاهای سرور hp کدامند
 

عمدتاً خطاهای این بخش با عدد نشان داده می‌شود و شامل سری 100، 200، 300، 400، 500، 600، 1600، 1700 ،1800 ، 1900 ،2100 ، 2200 ،2400 ،3000  و 3100  است. معمولاً مشکلات سخت‌افزاری و عدم پیکربندی درست باعث بروز این مشکلات می‌شود. برخی از این خطاها عبارتند از:

خطا سری 100 Series،  ارور 101  مربوط به رام (101-Option ROM Error)

پیغام «101-Option ROM Error. An option ROM for a PCIe device is invalid» مربوط به مشکلات رام است. عمدتاً زمانی‌که‌ ROM برای PCIe ناشناخته و نامعتبر باشد، این پیغام را در هنگام بوت شدن سرور مشاهده خواهید کرد. برای حل این مشکل باید ROM یا firmware را آپدیت کنید.

خطا سری 200 Series

ارورهای سرور HPE نسل 10 که با کد 200 در POST دیده می‌شوند، عمدتاً مربوط به پیکربندی ماژول DIMM است. به‌عنوان مثال  ارور 209  مربوط به پیکربندی DIMM است. در هنگام بوت شدن سرور دیدن خطا «209-Unsupported DIMM configuration detected» نشانه‌ی بروز مشکلات در پیکربندی  DIMM است.

احتمال دارد این خطا به‌دلیل این‌که DIMM نصب شده از حالت AMP پشتیبانی نمی‌کند یا پیکربندی DIMM با حالت AMP مطابقت ندارد، باشد. برای حل این مشکل باید پیکربندی DIMM را بررسی یا مجدداً نصب کنید.

جهت استعلام قیمت سوئیچ HP به لینک مربوطه از سایت فاوا افزار مراجعه کنید.

ارورهای نسل 10 سرور HPE خطاهای Firmware

ارور 1: مشکلات نرم‌ افزاری Firmware

زمانی‌که نرم‌افزار Firmware نتواند حداقل الزامات سیستم‌عامل را برآورده سازد و یا از دسترس خارج شود، سرور پیغامی بدین مضمون «ID: firmware-drivers. Fwbundle Validity. Unsupported. belowminimum» ارسال خواهد کرد. برای برطرف کردن این ارور نرم‌افزار را به‌طورکامل پاک کنید و دوباره نسخه‌ای که با سیستم‌عامل سازگار باشد نصب کنید. گاهی اوقات با انجام به‌روزرسانی مشکل برطرف خواهد شد.

ارور 2: مشکلات آپلود Firmware

پیغام « ID: firmware-drivers.fwbundleValidity.unsupported.nohpsum» نشان‌دهنده این است که Firmware حاوی فایل Smart Update Manager نیست. این فایل برای فعال‌ کردن و به‌روزرسانی سیستم‌عامل توسط HPE OneView مورد نیاز است. برای حل این مشکل فایل بسته firmware فعلی را حذف کنید و بسته firmware جدید که شامل Smart Update Manager است، آپلود و نصب کنید.

پیشنهاد می کنیم مقاله دستگاه NAS چیست را نیز حتما مطالعه نمایید.

خطاهای سرور hp

خطاهای سرور HPE نسل 10 خطا SAN Manager

یکی از ارورهای نسل 10 سرور اچ پی ای مربوط به عدم پشتیبانی از نسخه SAN Manager است که این هشدار « ID: Sanrm.SanManager.UnsupportedVersion» در HPE OneView 3.1 نشان داده می‌شود. برای حل این مشکل ورژن نسخه SAN Manager سازگار با سرور را نصب کنید.

خطا Server resource manager

عدم دسترسی به منابع راه‌اندازی و مدیریت سرور باعث بروز خطا « ID: server-hardware.profile.boot.device.missing» در نسل 10 سرور HPE می‌شود. برای حل این مشکل باید وارد RBSU شوید و به‌صورت دستی تنظیمات ROM-Based را انجام دهید. HPE OneView به‌طور اتوماتیک هنگامی که سرور بوت می‌شود، فایل‌ها را به ترتیب پیکربندی می‌کند.

پیشنهاد می کنیم جهت خرید لایسنس HPE به سایت فاوا افزار مراجعه نمایید.

خطا انکلوژر (Enclosure)

بروز یک مشکل غیرمنتظر در محل اتصال انکلوژر با پیغام خطا « ID: perm.InterconnectBayChangeError_{bayNumber}» نشان داده می‌شود.

عمدتاً با بررسی محفظه و اطمینان از نصب درست آن مشکل برطرف خواهد شد. اگر همه چیز به درستی در جای خود قرار دارد، برای برطرف کردن مشکل باید از یک متخصص کمک بگیرید.

خطاهای ماژول اتصال

ظاهر شدن پیغام « ID: crm.logicalInterconnectStateChange» نشان‌دهنده وجود مشکل در یک یا چند اتصال در کابل، شبکه یا اینترکانکت سرور است. برای حل این مشکل اتصالات سرور را بررسی کنید.

همچنین اگر یک یا چند مجموعه uplink به صورت اضافی به سرور متصل شده باشد، پیغام خطا «ID: crm.logicalInterconnectStateChange» را دریافت خواهید کرد. برای حل این مشکل نیز باید اتصالات شبکه را بررسی کنید.

پیشنهاد می کنیم جهت خرید هارد ssd برای سرور به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

خطاهای سلامت سخت افزار

از دیگر ارورهای سرور HPE نسل 10 می‌توان به خطاهای سلامت سخت‌افزار اشاره کرد. در صورت بروز مشکلات بحرانی در قطعات سخت‌افزاری برنامه iLO به‌طور خودکار سیستم را خاموش می‌کند. این هشدارها در HPE OneView 5.0 قابل مشاهده و بررسی است.

برخی از این خطاها عبارتند از:

– خطا ID: hpris.iLOEvents.<version>.CorrectableOrUncorrectableMemoryErrors مربوط به مشکلات حافظه رم

– خطا ID: hpris.iLOEvents.<version>.FirmwareValidationAutoRepairFailed عدم هماهنگی firmware با سخت‌افزار

– پیغام ID: hpris.iLOEvents.<version>.InterlockFailureErrorPowerOn مربوط به برق و منبع تغذیه

– ID: hpris.iLOEvents.<version>.InterlockFailureErrorRuntime عدم برق‌رسانی به سرور اچ پی ای

– ID: hpris.iLOEvents.<version>.NicConnectivityLost قطع شدن اتصال آداپتور دستگاه

– پیغام  ID: hpris.iLOEvents.<version>.PowerFailureCpuThermalTrip که عمدتاً با خاموش شدن دستگاه همراه است و به‌دلیل گرم شدن بیش از حد CPU رخ می‌دهد.

پیشنهاد می کنیم جهت خرید رم سرور HP به فروشگاه اینترنتی فاوا افزار مراجعه نمایید.

جمع‌ بندی

گاهی اوقات با مراجعه به وب‌سایت شرکت HPE و وارد کردن پیغام خطا، آن را شناسایی و برطرف سازید. با این‌حال به‌دلیل تحریم بودن ایران معمولاً سرورهایی که در بازار به فروش می‌رسند دارای کد نیستند تا بتوانید سلامت سخت‌افزاری را در این سایت بررسی کنید. بنابراین اگر سرور HPE دارای گارانتی است در صورت بروز هر مشکل و دریافت کد و پیغام خطا بهتر است با فروشنده تماس بگیرید. اگر سرور HP گارانتی ندارد، بهتر است که از یک تعمیرکار متخصص راهنمایی بگیرید. البته توجه داشته باشید که برخی از خطاها با یک راه‌اندازی یا به‌روزرسانی برنامه‌ها به آسانی برطرف خواهند شد.

سوالات متداول:

1- مهم ترین خطاهای سرور HPE نسل 10 کدامند؟

پیام های خطای در POST، خطاهای Firmware، خطا SAN Manager

2- خطای SAN Manager از ارورهای سرور HPE نسل 10 کدامند؟

خطا Server resource manager، خطا انکلوژر، خطاهای ماژول اتصال، خطاهای سلامت سخت افزار

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند