رم سرور چیست

رم سرور چیست؟ + معرفی انواع رم سرور HP

 از آنجایی که امروزه در عصر تکنولوژی حجم بسیار زیادی از برنامه‌ها بر روی سرور‌های مرتبط به دیتاسنتر اجرا می‌شود، رم سرور اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است. اما به راستی این رم سرور چه وظیفه‌ای دارد و چرا امروزه کاربرد بسیار زیادی پیدا کرده است؟

 به زبان ساده سرور‌ها احتیاج به حافظه جهت اجرا و هندل کردن برنامه‌ها دارند، این رم‌ها دقیقاً وظیفه تأمین این حافظه‌ها را هم بر عهده دارند. امروزه در سطح بازار انواع مختلفی از این رم‌ها وجود دارد که حتماً باید با آگاهی و اطلاعات کامل، رم مدنظر خود را خریداری کنید. در ادامه اطلاعاتی درباره این رم‌ها بیان می‌کنیم و انواع آن را برایتان بازگو خواهیم کرد.

رم سرور چیست؟

از لحاظ عملکرد رم سرور HP در واقع شبیه رم معمولی بوده؛ اما از آنجا که در سرور‌ها حفظ دیتا و میزان سرعت خوانایی آن بسیار حائز اهمیت است، این رم‌ها نسبت به سایر رم‌های معمولی در درجات بالاتری قرار دارند. همچنین، لازم به ذکر است که تکنولوژی‌های پیشرفته‌تر و متنوعی در رم سرور به کار رفته که با وجود آن‌ها نمی‌توان آن را با سایر رم‌های دیگر مقایسه کرد. میزان حافظه رم سرور تأثیر مستقیمی بر روی نحوه عملکرد و کارایی آن داشته که به همین دلیل تنوع گسترده‌ای در این حوزه متناسب با کاربری آن وجود دارد.

 به دلیل اینکه رم سرور ماشین‌های مجازی vm بیشتری را مدیریت می‌کند، حجم کاری مؤثرتری داشته که به دنبال این اتفاق عملکرد باکیفیت‌تری به سرور‌های مختلف ارائه می‌کند. عملکرد رم سرور‌ها به این گونه می‌باشد که داده‌ها و اطلاعاتی که پر استفاده بوده و دائماً مورد نیاز سرور‌ها است را ذخیره‌سازی می‌کند. به دنبال این اتفاق اکثراً افراد رم سرور با میزان حافظه بالایی را تهیه می‌کنند تا سرور‌ها عملکرد و سرعت بهتری داشته باشد؛ چرا که حافظه کم، سرعت سرور‌ها را کاهش می‌دهد.

پیشنهاد می کنیم جهت خرید کارت شبکه سرور HP به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

انواع رم سرور

نکات مهم هنگام انتخاب رم سرور

 برخی فاکتور‌ها وجود دارد که هنگام انتخاب رم سرور باید به آن‌ها دقت کنید تا بتوانید مناسب‌ترین رم را برای سرور خود تهیه نمایید. در اینجا برخی از این فاکتور‌ها را معرفی و آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

  • ظرفیت

 ظرفیت رم‌های سرور امروزه بین ۲ الی ۲۵۶ گیگ بوده که شما متناسب با نیاز خودتان می‌توانید آن‌ها را خریداری کنید. عددی بر روی ماژول این رم‌ها درج شده که نشان‌دهنده میزان حافظه آن بوده و باید حتماً به آن دقت کنید. لازم به ذکر است که ظرفیت تنها یکی از نکات مهم بوده و در ادامه با دیگر نکات آن آشنا خواهید شد.

  • تایمینگ

 به طور کلی رم‌های سرور بر اساس سرعت و میزان تأخیر سنجیده می‌شوند که این دو فاکتور کارایی آن‌ها را مشخص می‌کند. به عبارت دیگر، از زمانی که شما درخواست را به سرور می‌دهید، مدت زمانی که طول می‌کشد تا پاسخ را از سرور دریافت نمایید، تأخیر می‌نامند؛ بنابراین هر چقدر این میزان تأخیر کمتر باشد کارایی و سرعت رم بیشتر خواهد بود.

  • فرکانس

 فرکانس رم سرور از آنجایی اهمیت دارد که نشان می‌دهد چه میزان دیتایی را می‌تواند در هر ثانیه منتقل کند. واحد اندازه‌گیری آن مگاهرتز بوده و هر چقدر رم مدنظر بتواند در هر ثانیه دیتای بیشتری را انتقال دهد مسلماً گزینه بهتری برای انتخاب خواهد بود.

پیشنهاد می کنیم جهت استعلام قیمت سرور HP به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

انواع رم سرور چیست؟

 همان طور که اشاره کردیم آشنایی با انواع رم سرور باعث می‌شود تا بتوانید رم مورد نیاز خود را به خوبی انتخاب نمایید. این رم‌ها به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که در اینجا می‌خواهیم به بررسی آن‌ها بپردازیم.

  • رم DRAM

 این دسته از رم‌های سرور به عنوان رم داینامیک نیز شناخته می‌شود که امروزه افراد زیادی از آن استفاده می‌کنند. به نوعی یکی از شناخته شده‌ترین رم‌های سرور بوده که فرایند آن نیز به شکل صفر و یک بوده است. لازم به ذکر است که این رم دارای برخی زیر مجموعه‌های نظیر:

  • رم DDR2
  • رم DDR3
  • رم DDR4

 است که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌ها و خصوصیات بی‌نظیری دارند. به طور مثال، رم سرور DDR4 یکی از پیشرفته‌ترین رم‌های این سری بوده که زمان تأخیر آن بسیار پایین بوده و برق کمتری نیز استفاده می‌کند. مهم‌ترین کاربری‌های این رم سرور برای حوزه‌هایی نظیر مهندسی، بازی‌ها، نرم‌افزار‌ها و… است.

  • رم ECC

 رم سرور ECC که مخفف Error correction code بوده و می‌تواند به کمک تکنولوژی موجود در آن خطا‌ها را به دقت شناسایی کند و آن‌ها را تصحیح نماید. علاو ه‌بر آن، این نوع از رم سرور دارای امنیت بسیار بالایی بوده و سرور را از خطر‌های احتمالی ایمن نگه می‌دارد.

  • رم Triple channel

 این رم سرور hp دارای تکنولوژی پیشرفته‌ای بوده که جهت جابه‌جایی اطلاعات از شیوه Inter leaving استفاده می‌کند. در واقع سلول‌های بخش‌های مختلف آن از کانال ماژول رم بر اساس ترتیب در نظر گرفته شده، تکمیل می‌شود.

پیشنهاد می کنیم جهت استعلام قیمت پاور سرور HP به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

ram سرور چیست

اهمیت رم سرور چیست؟

 همان طور که اشاره کردیم حافظه رم سرور در واقع نشان‌دهنده این است که چه تعداد فرایند‌هایی می‌تواند بر روی سرور شما اجرا شود. ازآنجاکه هر چقدر حافظه رم بیشتر باشد، تعداد فرایند‌ها نیز بیشتر خواهد بود؛ اما گاهی حافظه بسیار زیاد برای سرور می‌تواند مضر باشد؛ بنابراین شما باید متناسب با پتانسیل سرور و سیستم رم مورد نیاز خود، نمونه مناسبی را تهیه کنید تا آسیبی به آن وارد نشود.

 امروزه نیز از این رم‌های سرور جهت ذخیره اطلاعات و پردازش داده‌ها استفاده می‌شود که در نهایت یک خروجی مناسب و باکیفیت را ارائه می‌دهد. به دلیل وجود حوزه‌های مختلف، امروزه در عصر تکنولوژی به رم سرور نیاز مبرمی وجود دارد و به کمک آن شما می‌توانید عملکرد و سرعت کار خود را افزایش دهید؛ بنابراین قبل از هر چیزی بهتر است با نیازسنجی و بررسی پتانسیل سرور، رم سرور مورد نیاز خود را تهیه نمایید.

پیشنهاد می کنیم مقاله انواع cpu سرور HP را نیز حتما مطالعه نمایید.

کلام آخر

 رم سرور مزایای بسیار زیادی برای سرور‌ها و سیستم‌های متفاوت داشته که امروزه به یک نیاز حیاتی تبدیل شده است. انواع رم سرور برای کاربری‌های متفاوت وجود دارد که می‌تواند تعداد زیادی از دیتا و برنامه‌ها را در لحظه، پردازش و اجرا کند. در اینجا انواع مختلف روم سرور اچ پی را برای شما بازگو کردیم که هر کدام از آن‌ها دارای تکنولوژی خاص و متفاوتی هستند.

 بنابراین؛ برای اینکه سرور شما بتواند اطلاعات بسیار زیادی را در لحظه پردازش و هندل کند، این کار تنها از عهده رم سرور بر می‌آید. هر چقدر میزان حافظه آن بیشتر باشد سرعت و میزان تأخیر آن نیز کمتر بوده؛ اما حتماً به پتانسیل سرور خود هنگام انتخاب حافظه نیز دقت کنید. با رعایت این موارد و به کمک این اطلاعات شما می‌توانید رم مدنظر خود را خریداری کنید.

سوالات متداول

رم سرور چیست؟

از لحاظ عملکرد رم سرور در واقع شبیه رم معمولی بوده؛ اما از آنجا که در سرور‌ها حفظ دیتا و میزان سرعت خوانایی آن بسیار حائز اهمیت است، این رم‌ها نسبت به سایر رم‌های معمولی در درجات بالاتری قرار دارند. همچنین، لازم به ذکر است که تکنولوژی‌های پیشرفته‌تر و متنوعی در رم سرور به کار رفته که با وجود آن‌ها نمی‌توان آن را با سایر رم‌های دیگر مقایسه کرد.

انواع رم سرور چیست؟

رم DRAM، رم ECC، رم Triple channel

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند