TimeSync یک نوآوری جدید از شرکت Wi-Fi Alliance

استاندارد وای‎فای جدیدی مخصوص دستگاه‌های اینترنت اشیا معرفی شد

بر پایه استانداردهای جدید ارائه شده توسط شرکت Wi-Fi Alliance، اتصالات بی‎سیم در حوزه اینترنت اشیا ممکن است به‌زودی جایگزین قابلیت‎های سیستم‎های سیمی‎ شود. این استاندارد جدید که TimeSync نام دارد، یک قابلیت وای‎فای است که با هم‎تراز کردن دستگاه‎های بی‎سیم در قالب یک ساعت داخلی یکسان برای آنها این امکان را فراهم می‎کند تا با زمان‌بندی دقیق کاملا هماهنگ با یک دیگر کار کنند.

طبق گفته معاون بازرگانی Wi-Fi Alliance، کوین رابینسون، هماهنگی صورت گرفته توسط استاندارد TimeSync به خوبی این امکان را فراهم می‎کند تا صوت و تصویر سینک شده به طور بی‎سیم از طریق یک سیستم ساراند ساوند پخش شود. رابینسون در گفتگویی با نشریه IoT Daily گفت: «با فراگیر شدن استفاده از فناوری وای‎فای در زمینه اتصال تجهیزات هوشمندسازی خانگی به یک دیگر، این رشد بعد از اتصال دستگاه‎ها به اینترنت و بعد با اتصال آنها به یک دیگر حالا به سمتی پیش می‎رود که بین اجزای داخلی هر دستگاه نیز ارتباط برقرار می‎شود.»

او در ادامه اضافه می‎کند: «بخشی از دلایلی که وای‎فای تا این اندازه به موفقیت دست یافته این است که این فناوری یک پلتفرم فوق‌العاده انعطاف‌پذیر و توانا برای سایر فناوری‎ها و حوزه‎های دیگر است و این امکان را برای این صنعت فراهم می‎کند تا به نوآوری‎های خود در این پلتفرم قدرتمند ادامه دهد.»

اضافه کردن یک استاندارد تجاری به دستگاه‎های بی‎سیم یکی از اهداف Wi-Fi Alliance است و این شرکت قصد دارد یک برنامه صدور گواهی را برای تولیدکنندگان دستگاه به اجرا بگذارد تا بتوانند توانایی‎های TimeSync را به محصولات خود اضافه کنند.

در حال حاضر شرکت Alliance بیشتر از یک فناوری ارتباطی را در کارنامه خود دارد. برای نمونه، Wi-Fi ac که در اواسط سال 2016 به‎روزرسانی شد به گونه‎ای طراحی شده تا امکان دسترسی به اینترنت را به طور همزمان برای نواحی گسترده و چندین دستگاه فراهم کند. مثالی که رابینسون در این مورد مطرح می‎کند، فعالیت اخیر اکسس‌پوینت‎های Wi-Fi ac در استادیوم ژیلت فاکسبرو، ماساچوست بود که اینترنت پرسرعت را به تمام محدوده استادیوم ارسال می‎کرد. از طرف دیگر، Wi-Gig که در اکتبر 2016 معرفی شد و به عنوان یک محصول نیز در نمایشگاه CES حضور داشت، اگر چه نواحی محدودی را تحت پوشش قرار می‎دهد، اما سرعت عملکرد آن بسیار بالا است. این نوع از اتصال می‎تواند امکان استفاده بی‎سیم از واقعیت مجازی را نیز فراهم کند.

طبق گفته رابینسون، قابلیت TimeSync قرار نیست به عنوان نوعی از روش‎های اتصال عمل کند، بلکه نوعی لایه هماهنگی است که تجربه بهتری را در اختیار کاربر قرار می‎دهد. او می‎گوید: «می‎توان TimeSync را به عنوان جزئی از یک مجموعه در نظر گرفت که به سایر فناوری‎ها کمک می‎کند تا در کار خود عملکرد بهتری داشته باشند. این قابلیت به شما امکان می‎دهد تا این هماهنگی دقیق را بین دستگاه‎های مختلف، از هدست‎های واقعیت مجازی، بلندگوهای داخل یک اتاق تا هدست‎های بی‎سیم به وجود آورید.»

Wi-Fi Alliance همچنین قصد دارد تا اواخر امسال یک قابلیت ردگیری مکانی داخلی را نیز ارائه کند که همانند یک GPS ولی با دقت چند متری کار می‎کند. طبق گفته رابینسون، در حال حاضر نزدیک به 8 میلیارد دستگاه وای‎فای به طور فعال در حال استفاده است.

منبع : شبکه

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *