شبکه‌های اترنت بی‌سیم از پروتکل‌های ۸۰۲٫۱۱ برای ارسال و دریافت داده‌ها استفاده می‌کنند. دستگاه‌هایی که از استانداردهای قدیمی ۸۰۲٫۱۱b و ۸۰۲٫۱۱g استفاده می‌کنند در زمینه نرخ انتقال داده‌ها به ۱۱ مگابیت بر ثانیه و ۵۴ مگابیت بر ثانیه محدود هستند. این دستگاه‌ها تنها قادر هستند روی باند ۲٫۴ گیگاهرتز کار کنند.

۸۰۲٫۱۱n پرکاربردترین پروتکل وای‌فای است که اجازه می‌دهد به حداکثر سرعت انتقال داده‌ها یعنی ۶۰۰ مگابیت بر ثانیه روی هر دو باند ۲٫۴ گیگاهرتز و ۵ گیگاهرتز دست پیدا کنید. این پروتکل فناوری چند ورودی/ چند خروجی (MIMO) که به نام مایمو معروف شده را به کار گرفته و از آنتن‌های چندگانه برای ارسال و دریافت داد‌ه‌ها در جهات مختلف (استریم فاصله‌ای) برای دستیابی به حداکثر کارایی استفاده می‌کند.

اکثر لپ‌تاپ‌های، اسمارت‌فون‌ها و دستگاه‌های متصل خانگی امروزی از استاندارد ۸۰۲٫۱۱n استفاده می‌کنند. در نتیجه یک روتر ۸۰۲٫۱۱n گزینه خوبی برای خانواده‌هایی است که تعداد انگشت‌شماری دستگاه در اختیار دارند که به اینترنت متصل می‌شوند. اما اگر به دنبال آن هستید از شبکه خود برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های بزرگ استفاده کنید و همچنین چند تلویزیون هوشمند، کنسول بازی، دستگاه‌های موبایل و دستگاه‌های استریم چندگانه در اختیار دارید که بدون سیم قرار است به اینترنت متصل شوند در نتیجه به یک روتر قدرتمندتر که جدیدترین فناوری وای‌فای را مورد استفاده قرار می‌دهد نیاز دارید.

 

 

کلاس جدید روترهای وای‌فای از فناوری ۸۰۲٫۱۱ac استفاده می‌کنند که در مقایسه با پروتکل‌های قبلی در بسیاری از موارد پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته‌اند. به‌طور مثال، از پهنای باند وسیع (تا ۱۶۰ هرتز در مقایسه با ۴۰ هرتز)، استریم‌های فاصله‌ای بیشتر MIMO ( تا هشت عدد)، beamforming و فناوری قدرتمندی که سیگنال‌های وای‌فای را به جای آن‌که به شکل broadcast برای کلاینت ارسال کند به شکل مستقیم ارسال می‌کند تجهیز شده‌اند. پروتکل ۸۰۲٫۱۱ac همچنین فناوری Multi-User MIMO را به کار می‌گیرد. فناوری فوق به این منظور آماده شده است تا پهنای باند به جای آن‌که به شکل متوالی میان چند دستگاه تخصیص پیدا کند به شکل همزمان تخصیص داده شود. این به معنای آن است که چهار کلاینت به جای آن‌که در انتظار دریافت داده‌ها از روتر باشند می‌توانند استریم داده‌ای خاص خود را داشته باشند.

 

برای آن‌که بتوانید از MU-MIMO استفاده کنید هم روتر و هم دستگاه‌های کلاینت باید به مدار MU-MIMO Wi-Fi تجهیز شده باشند. شما روترهای ۸۰۲٫۱۱ac را با برچسب‌های AC1200, AC1750, AC3200 و… مشاهده می‌کنید. این برچسب‌ها حداکثر سرعت روتر را نشان می‌دهند. به‌طور مثال، روتری که می‌تواند به حداکثر نرخ ۴۵۰ مگابیت بر ثانیه روی باند ۲٫۴ گیگاهرتز و ۱٫۳۰۰ مگابیت بر ثانیه روی باند ۵ گیگاهرتز برسد یک روتر AC1750 به شمار می‌رود. یک روتر سه بانده AC3200 به شما سرعت ۶۰۰ مگابیت بر ثانیه را روی باند ۲٫۴ گیگاهرتز و ۱٫۳۰۰ مگابیت بر ثانیه را روی هر یک از باندهای ۵ گیگاهرتز ارائه می‌کند. اما مهم است به این نکته توجه داشته باشید که روترها به ندرت به حداکثر سرعت اشاره شده در دنیای واقعی دست پیدا می‌کنند. اما اگر به دنبال کارایی هستید باید به دنبال روترهایی با حداکثر سرعت باشید.

 

منبع : گیک بوی

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *