نوارهای کاست، منسوخ شده نیستند

اگر در دهه های گذشته کاربر سیستم های صوتی و همچنین کامپیوترها بوده باشید حتما با دو شیء به نام های نوار کاست و فلاپی دیسک آشنا هستید.

نوارهای کاستی که اغلب برای شنیدن به قطعات موسیقی و فلاپی دیسک هایی که دارای ظرفیت حداکثر 1/44 مگابایت بودند. مطمئن هستم که معتقد هستید که این دو شیء محبوب در زمان خود، حالا منسوخ شده اند. ولی صبر کنید. همانطور که صنایع تولید دیسک و درایو های نوری پیشرفت کردند

شرکت هایی که نوارهای کاست تولید می کردند هم دست از کار نکشیدند و به نقطه ای رسیدند که حالا گوی سبقت را حتی از دیسک ها و درایو های نوری هم ربودند.

این مسئله تا جایی پیش می رود که در یک مقاله، نوارهای کاست را نه تنها بهتر از دیسک، بلکه از سیستم های ذخیره ساری بر پایه ابر می دانند. اولین بار این موضوع در ماه های گذشته فکر من را به خودش جلب نموند که چرا شرکت های عظیم علمی و پژوهشی جهان مثل NASA و CERN از نوارهای کاست برای ذخیره سازی و پشتیبان گیری از داده های خود در پروژه های مختلفی همچون Large Hadron Collider استفاده میکنند. این تحقیقات تا امروز که در حال نوشتن این مقاله هستم ادامه داشت تا زمانی که بلاخره به بعضی از این مزایای واقعا چشمگیر رسیدم و جواب سوال خودم را پیدا کردم. خوب، به چه دلیل؟

دلیل اول : هزینه

شما در نظر بگیرید به طور مثال می خواهید یک رسانه ذخیره سازی با ظرفیت 6 ترابایت خریداری کنید. برای خرید یک دستگاه هارد درایو با حجم 6 ترابایت شرکت وسترن دیجیتال شما می بایست مبلغ 300 دلار را پرداخت کنید، در صورتی که برای خرید یک نوار کاست با ظرفیت 6 ترابایت از شرکت HP فقط کافی است 60 دلار پرداخت کنید!

دلیل دوم: اشغال فضا

دو محصولی که در دلیل اول مقایسه شد را حالا در زیر مشاهده کنید، ولی این بار با دقت بر اندازه آنها:

در زیر نمودارهای مقایسه ای هزینه/کارایی نوارهای کاست در برابر دیسک را مشاهده کنید(منبع):

دلیل سوم : سرعت دسترسی

سرعت دسترسی به داده ها در نوارهای کاست 4 برابر سریع تر از دیسک درایو ها می باشد.

دلیل چهارم : مقاومت در برابر ضربه

حتما این نکته را شنیده اید که در زمان حمل دیسک یا هارد مراقب باشید که از دستتان نیفتد. این به این دلیل است که به دلیل مکانیکی بودن عملکرد دیسک های مغناطیسی، در برابر ضربه بر اثر افتادن، هد خواندن و موتور گردش دیسک آسیب می بیند ولی در نوارهای کاست اینطور نیست.

به این دلیل است که شرکت ناسا در آزمایشگاه پیشرفته ابر کامپیوتر خود در حال استفاده از نوارهای کاست و شرکت CERN در پروژه Large Hadron Collider یا LHC همچنین از نوارهای کاست شرکت Spectra Logic در دیتاسنترهای خود استفاده می کند.(منبع1،منبع2)

به داده هایتان اهمیت بیشتری دهید.

 

شرکت فاوا افزار تامین کننده محصولات اورجینال دستگاه های بک آپ گیری بانکی

مدل های TANDBERG DATA SLR7 ، دستگاه های RDX و دستگاه های DAT ازنوع

DDS3,DDS4,DDS5,DDS320

به همراه کارتریج های مصرفی آن میباشد .

ضمنا شرکت فاوا افزار با گارانتی نمودن کارتریج های مصرفی اصالت کالا ها را تضمین میکند.

IMATION , SONY , TANDBERG DATA , HP

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *