پراسس Windows Logon Application یا winlogon.exe در سیستم عامل ویندوز

Process یا پروسه های مختلفی در پس زمینه سیستم عامل ویندوز مشغول به فعالیت هستند و هر یک وظیفه خاص خود را دارد و آنچه در اینجا ذکر می شود درباره پراسس winlogon.exe یا Windows Logon Application می باشد. پراسس winlogon.exe یکی از مهم ترین پراسس های سیستم عامل ویندوز است و بدون این پراسس می توان گفت ویندوز غیر قابل استفاده است. این پراسس همیشه در Background یا پس زمینه سیستم عامل ویندوز فعالیت می کند و مسئول کار های مهمی در سیستم می باشد. همانطور که از اسم این پراسس هم بر می آید این پراسس وظایف حیاتی در رابطه با پروسه Sign-in در ویندوز را بر عهده دارد. به عنوان مثال وقتی شما به سیستم Sign-in یا همان Login می کنید پراسس winlogon.exe مسئول بارگزاری پروفایل کاربری شما درون Registry می باشد. این کار به برنامه ها این امکان را می دهد که از کلید های رجیستری زیر قسمت HKEY-CURRENT-USER استفاده کنند که کلید های رجیستری هر کاربر از دیگری متفاوت است.

 

هنگامی که شما کلید های Ctrl+Alt+Delete را فشار می دهید تا با صفحه لاگین ویندوز روبرو شوید و به سیستم لاگین کنید، پراسس winlogon.exe برا این فرآیند نظارت می کند به این فرآیند امنیتی Secure Attention Sequence می گویند، که می تواند جلوی حملاتی نظیر Brute Force را بگیرد. با فشردن Ctrl+Alt+Delete شما وارد یک دسکتاپ امن در ویندوز می شوید و نام کاربری و رمزعبوری که برای لاگین به سیستم وارد می کنید غیر قابل شنود می شود و مهاجم به سختی می تواند این اطلاعات را شنود کند. پراسس Windows Logon Application یا همان winlogon.exe کیبورد و ماوس شما را هم مانیتور می کند و مسئولیت Lock کردن سیستم تان را بعد از طی مدت زمان مشخص در حالت Idle قرار گرفتن سیستم و نمایش صفحه Screen Saver را بر عهده دارد. به طور خلاصه پراسس winlogon.exe یکی از مهم ترین و جزئی جدایی ناپذیر از سیستم عامل ویندوز می باشد و برای استفاده کردن از سیستم در پس زمینه یا Background به عنوان پراسس باید در حال اجرا باشد.

از آنجا که پراسس winlogon.exe یکی از مهم ترین پراسس های ویندوز می باشد از این رو آن را نمی توان غیر فعال کرد، در حقیقت دلیل منطقی هم برای انجام این کار وجود ندارد، زیرا به عنوان یک پراسس در Background از منابع سیستمی خیلی کمی استفاده می کند و در عوض مهمترین وظایف ویندوز را بر عهده دارد. اگر شما سعی بر غیرفعال کردن این پراسس کنید ویندوز به شما اجازه انجام این کار را نمی دهد و در نهایت شما از سیستم Logoff می شوید و یا اینکه سیستم Shutdown می شود. ویندوز پراسس winlogon.exe هم زمان با Load شدن ویندوز و سرویس های مهمش اجرا می کند اگر ویندوز نتواند این پراسس را اجرا کند شما با خطای BSOD یا بلواسکرین با کد ۰xC000021A مواجه خواهید شد.

پراسس winlogon.exe در مسیر C:\Windows\System32 قرار دارد برای پی بردن به صحت این موضوع می توانید Task Manager را باز کنید و پراسس Windows Logon Application را پیدا کرده و روی آن راست کلیک کنید و با انتخاب گزینه Open file location می توانید فایل پراسس winlogon.exe را در این مسیر مشاهده کنید. توجه کنید که این فایل را هیچ کاربری حتی خود کاربر Administrator هم نمی تواند حذف کند زیرا مجوز چنین کاری را ندارد. اگر فایل پراسس winlogon.exe در مسیری غیر از مسیر C:\Windows\System32 مشاهده کردید شک نکنید که یک ویروس یا بدافزار است و به احتمال زیاد از منابع سیستمی زیادی استفاده می کند و شما بایستی با یک آنتی ویروس Live سیستم را قبل از بوت شده بصورت کامل اسکن کنید و سیستم را ویروس زدائی کنید.

منبع:Itpro.ir

https://www.favaafzar.com/3850/articles/%d9%85%d8%b4%da%a9%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d9%81%d8%a7%d8%af%d9%87-%d8%a7%d8%b2-%d8%b1%d8%a7%db%8c%d8%a7%d9%86%d9%87-%d8%b4%d8%ae%d8%b5%db%8c-%d8%a8%d9%87-%d8%ac%d8%a7%db%8c-%d8%b3%d8%b1.aspx

 

https://www.favaafzar.com/12002/education/optical-drive.aspx

 

https://www.favaafzar.com/5702/articles/plug-n-play.aspx

 

https://www.favaafzar.com/5897/education/tftp-ftp.aspx

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *