هلدینگ بزرگ ال جی در چه حوزه‌‌هایی فعالیت می‌‌کند؟

بسیاری از ما ال‌جی را به محصولات الکترونیکی آن می‌شناسیم اما ال‌جی هلدینگی بزرگ با فعالیت‌های گسترده است.

ال‌جی عموما به محصولات الکترونیکی آن در بسیاری از کشورها شناخته می‌شود و اغلب مردم از کسب‌وکارهای دیگر این مجموعه بی اطلاع هستند. ال‌جی با گذشت بیش از ۷۰ سال از تولدش در شرایط کنونی ۷۱ کمپانی زیر مجموعه دارد که از این بین تنها ۱۶ مورد در بخش محصولات الکترونیکی فعالیت می‌کنند. بخش محصولات شیمیایی و مخابرات و سرویس‌ها نیز به ترتیب با ۲۶ و ۲۹ شرکت نقشی مهم در پیشرفت این هلدینگ ایفا می‌کنند. مرکز مدیریت این هلدینگ بزرگ در برج‌های دوقولوی ال‌جی موسوم به Twin Tower در شهر سئول واقع شده است.

ال‌جی علاوه بر ارائه‌ی محصولات مصرفی، تمرکز ویژه‌ای نیز روی فروش خدمات و محصولات به دیگر شرکت یا همان راهکار B2B دارد؛ کمپانی‌های زیر مجموعه‌ی این هلدینگ نیز برای رفع نیازهای خود به قطعات و سرویس‌ها باید آن‌ها را از یکدیگر خریداری کنند. شاید برای بسیاری دانستن این واقعیت که ال‌جی با تولید محصولات شیمیایی و بهداشتی در سال ۱۹۴۷ متولد شده است کمی عجیب باشد اما هم‌اکنون نیز بخش محصولات شیمیایی ال‌جی موسوم به LG Chem یکی از بازوهای قدرتمند این هلدینگ است؛ این کمپانی در حال حاضر بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی مواد شیمیایی در کره‌ جنوبی محسوب می‌شود.

با تاسیس گلداستار در سال ۱۹۵۸ توسط لاک هوی و تولید لوازم الکترونیکی، سنگ بنای بخش‌هایی مانند ال‌جی الکترونیک گذاشته شد؛ ترکیب گلداستار و لاکی (بخشی که امروزه با نام LG Chem شناخته می‌شود) در سال ۱۹۵۸ راه را برای موفقیت‌های این هلدینگ فراهم ساخت. ساخت اولین رادیو با نام A501 در سال ۱۹۵۹ آغازگر تاریخ فعالیت‌های یکی از بزرگان این روزهای دنیای فناوری بود. ال‌جی الکترونیکس، ال‌جی دیسپلی، ال‌جی اینوتک و سیلیکون ورکس برخی از زیرمجموعه‌های مرتبط با صنایع الکترونیکی ال‌جی محسوب می‌شوند. در ادامه کمی بیشتر با بزرگ‌ترین زیر مجموعه‌های هلدینگ ال‌جی آشنا خواهید شد:

الکترونیک

شناخته‌شده‌ترین حوزه‌ی فعالیت ال‌جی تولید محصولات الکترونیکی است به طوری که عموم مردم ال‌جی الکترونیکس را به عنوان ال‌جی می‌شناسند؛ اما ال‌جی زیر مجموعه‌های مهم دیگری نیز در بخش الکترونیک دارد که در ادامه با برخی از آن‌ها آشنا می‌شویم.

ال‌جی الکترونیکس

بدون شک ال‌جی الکترونیکس مشهورترین زیر مجموعه‌ی ال‌جی به شمار می‌رود؛ تا پیش از سال ۱۹۹۵ این بخش با نام گلداستار شناخته می‌شد. ارزش صادرات تولیدات الکترونیکی ال‌جی با افزایش ۲۰ برابری در فاصله‌ی سال‌های ۱۹۷۸ تا ۱۹۹۱ روبرو شد و نام این شرکت در دنیا به عنوان یک بازیگر مهم بر سر زبان‌ها افتاد. طبق آخرین آمارها ۸۲ هزار کارمند در ۱۱۹ مرکز در سراسر جهان در این بخش به فعالیت مشغول است؛ عمده‌ی تولیدات این بخش به صورت مستقیم در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد و همین موضوع یکی از دلایل شناخته‌‌ شده‌تر بودن ال‌جی الکترونیکس نسبت به دیگر بخش‌ها است. سرگرمی‌‌های خانگی، موبایل و ارتباطات، لوازم خانگی و قطعات خودرو اصلی‌ترین بخش‌‌هایی هستند که ال‌جی الکترونیکس روی آن تمرکز دارد.

هلدینگ بزرگ ال جی در چه حوزه‌‌هایی فعالیت می‌‌کند؟

شایان ذکر است که بخش‌های لوازم خانگی و سرگرمی‌های خانگی به ترتیب با ۳۱ و ۳۰ درصد درآمدهای ال‌جی الکترونیکس در سال ۲۰۱۷ یکی از موفق‌ترین دسته محصولات تولیدی هدلینگ ال‌جی نیز محسوب می‌شوند. ال‌جی الکترونیکس با تلویزیون‌ها، یخچال‌ها، ماشین‌های لباس‌شویی متنوع خود همواره در بین بازیگران اصلی بازار لوازم خانگی جهان بوده است. در حال حاضر ال‌جی الکترونیکس دومین تولیدکننده‌ی بزرگ تلویزیون در دنیا است و در تولید ماشین‌لباس‌شویی نیز رهبر بازار محسوب می‌شود. با وجود افت‌ بخش موبایل ال‌جی در سال‌های اخیر، لوازم خانگی این غول کره‌ای به فتح بازار و سودآوری خود ادامه می‌دهند. ال‌جی الکترونیکس همچنین بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی تلویزیون‌های اولد در جهان است.

ال‌جی دیسپلی

هلدینگ بزرگ ال جی در چه حوزه‌‌هایی فعالیت می‌‌کند؟

ال‌جی دیسپلی بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی پنل‌های ال‌سی‌دی جهان و تامین‌کننده‌ی اصلی پنل‌های اولد با ابعاد بزرگ محسوب می‌شود. ال‌جی دیسپلی حاصل یک سرمایه‌گذاری مشترک بین ال‌جی و فیلپس در سال ۱۹۹۹ است؛ این کمپانی از سال ۲۰۰۴ با حضور در بازار بورس کره‌‌ی جنوبی و نیویورک مستقل شد و در سال ۲۰۰۸ نیز فیلپس سهم خود از این کمپانی را به ال‌جی فروخت. ال‌جی دیسپلی ۸ کارخانه‌ در کشور کره و تعدادی کارخانه‌ی مونتاژ ماژول در چین و لهستان دارد. بسیاری از شرکت‌های سازنده‌ی تلفن‌همراه و تلویزیون در جهان از پنل‌‌های ساخته شده‌ی ال‌جی استفاده می‌کنند؛ ال‌جی سرمایه‌گذاری زیادی در بخش تولید پنل‌های اولد سایز کوچک انجام داده است و با توجه به مهاجرت سازندگان تلفن‌های همراه به این پنل‌ها به سودآوری این بخش بسیار امیدوار است. نکته‌ی جالب توجه این است که ال‌جی الکترونیکس نیز پنل‌های موردنیاز خود برای ساخت تلویزیون‌ها و گوشی‌های موبایل را از ال‌جی دیسپلی خریداری می‌کند.

سیلیکون ورکس

هلدینگ بزرگ ال جی در چه حوزه‌‌هایی فعالیت می‌‌کند؟

سیلیکون ورکس در سال ۱۹۹۹ و با هدف تولید مدارهای مجتمع پیشرفته در کلاس جهانی برای پنل‌های نمایشگر متولد شد؛ سیلیکون ورکس از سال ۲۰۱۴ به زیرمجموعه‌ای از گروه ال‌جی مبدل شد. سیلیکون ورکس در حال حاضر در تولید مدارهای موردنیاز صنایع نمایشگر، تلفن‌همراه، روشنایی و خودرو فعالیت دارد. سیلیکون ورکس به عنوان اصلی‌‌ترین بخش تولید نیمه‌رساناها با کسب مجوز برای تولید انبوه مدارهای خود قادر به تامین مدارهای لازم تولیدکنندگان نمایشگر چینی و ژاپنی خواهد بود. با انتقال کسب‌وکار طراحی کنترلر زمان نمایشگرهای تلویزیون و مانیتور به این بخش نیز شاهد قدرت‌نمایی بیشتر سیلیکون ورکس در آینده خواهیم بود. از سال ۲۰۱۴ ال‌جی همواره در حال افزودن مسئولیت‌های بیشتر و انتقال وظایف دیگر بخش‌های مربوط به نیمه‌رساناها به این بخش است و به نظر می‌رسد کره‌‌ای‌ها روی گسترش بازار این بخش به خارج از مرزها امید بسیار بسته‌اند.

ال‌جی اینوتک

هلدینگ بزرگ ال جی در چه حوزه‌‌هایی فعالیت می‌‌کند؟

ال‌جی اینوتک یکی از بخش‌های شناخته شده‌ی گروه ال‌جی در بازار بین‌المللی است و وظیفه‌ی‌ تولید و فروش مواد و قطعات الکترونیکی را در این هلدینگ بر عهده دارد؛‌ ساخت اجزا و ماژول برای صنایع مختلف تلفن همراه، خودرو، نمایشگر، دوربین و نیمه‌رساناها در کنار اجزای موردنیاز برای اینترنت اشیا (IoT) عمده‌‌ترین زمینه‌های فعالیت Innotek است. بردهای مدار چاپی، ماژول‌های بسیار نازک برای محصولاتی مانند دوربین‌های امنیتی، موبایل‌ها و پهبادها، ماژول‌های وای‌فای و بلوتوث، شارژهای وایرلس و ساخت کنترلرهای الکتریکی خودروها تنها بخشی از تولیدات اینوتک است. شایان ذکر است که این بخش از ال‌جی مسئول تولید قطعات و ماژول‌‌‌های لازم برای دوربین True Depth آیفون‌های اپل است. اینوتک در سال ۱۹۷۰ تاسیس شده و دفتر مرکزی آن در شهر سئول قرار دارد.

محصولات شیمیایی

ال‌جی امروزی در حقیقت با تولید محصولات شیمیایی در دهه‌ی ۱۹۴۰ متولد شد و در حال حاضر نیز این بخش با ۲۶ شرکت یکی از زیر مجموعه‌های موفق گروه ال‌جی است. برخی از مهم‌ترین زیر مجموعه‌های بخش شیمیایی ال‌جی به قرار زیر هستند:

 • LG Chem
 • LG Household & Health Care
 • LG Hausys
 • LG MMA

LG Chem

هلدینگ بزرگ ال جی در چه حوزه‌‌هایی فعالیت می‌‌کند؟

ال‌جی کمیکال یا LG Chem به عنوان اصلی‌ترین زیر‌مجموعه‌ی بخش محصولات شیمیایی ال‌جی در سال ۱۹۴۷ شکل گرفت و در حال حاضر نزدیک به سی هزار نفر در آن مشغول به کار هستند. ال‌جی کمیکال بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی محصولات صنایع شیمیایی و پتروشیمی در کره‌ی جنوبی محسوب می‌شود و رتبه‌ی سیزدهم آن در جهان نیز مهم بودن این بخش برای ال‌جی را نشان می‌دهد. LG Chem در تولید مواد اولیه صنایع، مواد مورد استفاده در صنعت فناوری اطلاعات، مواد فوق پیشرفته و محصولات دارویی فعال است. مواد شیمیایی و پتروشیمی مانند اتیلن، پروپیلن و انواع پلیمرها کلیدی‌ترین تولیدات ال‌جی کمیکال هستند. این شرکت روی تولید سازه‌‌های نانو کربنی نیز سرمایه‌گذاری کرده است.

هلدینگ بزرگ ال جی در چه حوزه‌‌هایی فعالیت می‌‌کند؟

با ادغام LG Life Sciences با ال‌جی کمیکال در سال ۲۰۱۷ فعالیت‌های این بخش در صنعت داروسازی گسترده‌تر از هر زمان دیگری شد. ال‌جی کمیکال در سال ۲۰۰۳ به عنوان نخستین شرکت کره‌ای، موفق به کسب مجوز ساخت یک داروی شیمیایی از FDA شد. ال‌جی کمیکال سرمایه‌گذاری بزرگی روی تولید باتری‌‌های خودروهای الکتریکی و گجت‌ها و باتری‌‌های سیستم ذخیره‌ی انرژی (ESS) کرده است و مواد اولیه‌ی مورد نیاز برای ساخت آن‌ها را نیز خود تولید می‌کند. تولید مواد موردنیاز برای ساخت نمایشگرها، نیمه‌رسانا‌ها، خودروسازی و گندزدایی آب دیگر مواردی هستند که ال‌جی کمیکال در آن فعال است.

LG Household & Health Care

تولید لوازم آرایشی و بهداشتی از همان روزهای نخست پیدایش لاکی کمیکال در دستور کار بوده است؛ در سال ۱۹۹۵ بخش تولید محصولات بهداشتی و آرایشی به ال‌جی کمیکال تغییر نام پیدا کرد و در سال ۲۰۰۱ نیز با نام LG Household & Health Care استقلال خود را جشن گرفت. علاوه بر محصولات آرایشی و بهداشتی، این بخش تولید محصولات نوشیدنی برند کوکاکولا را از سال ۲۰۰۹ در کشور کره‌ی جنوبی برعهده گرفته است. برندهای محصولات آرایشی زیر مجموعه‌ی ال‌جی در حال حاضر محبوبیت بالایی در کره‌جنوی دارند و این موضوع ال‌جی را به دومین تولدکننده‌ی لوازم آرایشی در بازار مهم این کشور مبدل کرده است.

ال‌جی MMA و Hausys

هلدینگ بزرگ ال جی در چه حوزه‌‌هایی فعالیت می‌‌کند؟

ال‌جی MMA در سال ۱۹۹۱ با هدف تولید محصولات شیمیایی متیل متاکریلات (MMA) و پلی متیل متاکریلات (PMMA) ایجاد شده است. پلی متیل متاکریلات تولیدی این شرکت برای مصارف‌ عمومی، اپتیک و صنایعی که در آن‌ها مقاومت در برابر ضربه و کشش مهم است مورد استفاده قرار می‌گیرد. متیل متاکریلات تولیدی این کمپانی در فرآیند نساجی، صنعت چرم، انواع رزین‌ها و مواد آرایشی به کاربر برده می‌شوند. ال‌جی Hausys نیز به تولید مواد لازم برای دکوراسیون داخلی خانه مانند کف‌پوش‌ها، موادی پوششی داخلی خودروها، انواع شیشه و پنجره و مواد پوششی لوازم خانگی مشغول است.

سرویس‌ها و ارتباطات

سرویس‌ها و فعالیت‌های ال‌جی در بخش ارتباطات یکی از بخش‌های مهم فعالیت این هلدینگ کره‌ای‌ است که مردم عادی کمتر با آن‌ها آشنا هستند. در حال حاضر ۲۹ شرکت مختلف زیر مجموعه‌ی گروه ال‌جی در بخش زیرساخت و سرویس‌ها هستند که برخی از مهم‌ترین‌های آن به قرار زیر است:

 • LG U+
 • LG CNS
 • LG International
 • SERVEONE
 • G2R
 • LG Management Development Institute
 • LG Sport

ال‌جی یو پلاس

هلدینگ بزرگ ال جی در چه حوزه‌‌هایی فعالیت می‌‌کند؟

ال‌جی در سال ۱۹۹۶ با تاسیس ال‌جی تلکام خود را به عنوان یک اپراتور مخابراتی در کره‌جنوبی مطرح کرد. در سال ۲۰۱۰ ال‌جی تلکام پس از به خدمت‌گیری LG Dacom و LG Powercom به ال‌جی یو پلاس تغییر نام داد و فعالیت‌هایش را به عنوان یک بازیگر مطرح در صنعت ارتباطات و ارائه‌ی اینترنت گسترش داد. ارائه‌ی جدیدترین استانداردهای مخابراتی نسل چهارم، اینترنت خانگی بر بستر کابل و فیبر نوری، IPTV و خدمات به شرکت‌های دیگر تنها بخشی از فعالیت‌های یو پلاس است. ارائه‌ی خدمات به گوشی‌های هوشمند رقبا در بازار کره نشانگر استقلال این بخش از خانواده‌ی بزرگ ال‌جی است.

ال‌جی CNS

LG CNS در سال ۱۹۸۷ ابتدا برای تامین‌ نیازهای داخلی ال‌جی برای طراحی و پیاده‌سازی شبکه‌های کامپیوتری تاسیس شد؛ اما ارائه‌ی خدمات به دیگر کسب‌و‌کارها، ال‌جی سی‌ان‌اس را به بزرگ‌ترین ارائه‌دهنده‌ی سرویس‌های حوزه‌ آی‌تی در کره‌ی‌جنوبی مبدل کرده است و این شرکت به عنوان یکی از شرکای اصلی دولت کره‌جنوبی برای اجرای پروژه‌های زیرساختی آی‌تی این کشور مطرح است. راهکارهای هوش‌مصنوعی و الگوریتم‌های آن، آنالیز داده‌های عظیم و فضای ابری بخشی از فعالیت‌های قسمت تحقیق و توسعه‌ی ال‌جی سی‌ان‌اس است.

ال‌جی اینترنشنال

ال‌جی اینترنشنال در سال ۱۹۵۳ با هدف ایجاد نیروی محرکه‌ی اقتصادی و تجاری برای شرکت اصلی تاسیس شده است. شرکت مذکور ابتدا با نام لاکی اینداستری کورپوریشن فعالیت می‌کرد، سپس به باندو تریدینگ کورپوریشن و پس از آن به لاکی گلداستار تریدینگ تغییر نام داد و در نهایت در سال ۱۹۹۵ نام الجی اینترنشنال برای آن انتخاب شد. ال‌جی اینترنشال در حال حاضر به پروژه‌های فروانی (در بیش از ۸۰ هاب کسب‌وکار) در بخش زیرساخت و توسعه‌ی منابع طبیعی در سراسر جهان ورود کرده است.

هلدینگ بزرگ ال جی در چه حوزه‌‌هایی فعالیت می‌‌کند؟

زغال سنگ، نفت و گاز، فلزات غیر آهنی و پالم از جمله مواردی هستند که ال‌جی اینترنشنال روی آن تمرکز دارد؛ توسعه‌ی معادن زغال سنگ در استرالیا، اندونزی، و چین، میادین نفتی در کشورهای قطر، عمان، قزاقستان، کلمبیا، ویتنام و شیلی و صنعت فلزات در اندونزی برخی از موارد سرمایه‌گذاری شده توسط این زیرمجموعه‌ی بزرگ ال‌جی است.

G2R و ال‌جی اسپرتس

G2R در سال ۲۰۰۴ با به عنوان یک هلدینگ تبلیغاتی شروع به کار کرد؛ البته پیش از آن نیز بخشی از ال‌‌جی با هدف تبلیغ محصولات صنایع شیمیایی لاک-هوی وجود داشت اما هدلینگ تبلیغاتی جدید GIIR روح تازه‌ای به تبلیغات و بازاریابی در ال‌جی دمیده است. کره‌ای‌ها با تاسیس ال‌جی اسپرتس به عنوان اولین کمپانی مدیریت اجرای ورزش در سال ۱۹۸۳ وارد این حوزه شدند و با تیم‌های بیسبال LG Twins و بسکتبال LG SAKERS کار خود را شروع کرده‌اند.

SERVEONE

هلدینگ بزرگ ال جی در چه حوزه‌‌هایی فعالیت می‌‌کند؟

کمپانی SERVEONE در بخش مشاوره‌ی کسب‌وکار و همچنین صنایع ساخت‌وساز و ارائه‌ی سرویس‌های برون‌سپاری شده فعالیت می‌کند. فعالیت‌های این کمپانی به کره‌ محدود نمی‌شود و بازارهای مکزیک، آمریکا، لهستان، چک و چین از جمله بازارهای کلیدی هدف سرووان است. سرویس‌های کسب‌وکار MRO، مدیریت اجرایی ساخت‌وساز، مدیریت املاک و مستغلات، مدیریت اجاره خودرو، خرید و فروش ساختمان و عیب‌یابی مشکلات آن تنها بخشی از فعالیت‌های SERVEONE به شمار می‌رود.

ال‌جی در تاریخ پر فراز و نشیب خود اتفاقات متعددی را تجربه کرده تا این که امروز به یکی از بزرگترین شرکت‌های کره‌ی جنوبی با چندین زیرمجموعه تبدیل شده است.

منبع : zoomit.ir

https://www.favaafzar.com/11887/articles/%da%86%d9%87-%da%86%db%8c%d8%b2%db%8c-%d9%85%db%8c-%d8%aa%d9%88%d8%a7%d9%86%d8%af-%d8%a7%d9%86%d8%aa%d9%82%d8%a7%d9%84-%d8%a7%d8%b7%d9%84%d8%a7%d8%b9%d8%a7%d8%aa-%d8%b1%d8%a7-%d9%85%d8%ad%d8%af%d9%88.aspx

 

https://www.favaafzar.com/4683/new/291272-57.aspx

 

 

https://www.favaafzar.com/4499/new/291272-30.aspx