معرفی انواع مدیا کانورتورهای فیبر نوری Fiber Media Converter

رایج ترین نوع مدیا کانورتور دستگاهی است که به عنوان فرستنده و گیرنده، در شبکه های زوج بهم تابیده مسی (UTP)، سیگنال های الکتریکی را به امواج نور مورد استفاده در شبکه فیبر نوری تبدیل می کند.

 

 

اتصال فیبر نوری زمانی ضرورت پیدا می کند که فاصله بین دو دیوایس شبکه از محدوده ی انتقال کابل مسی فراتر رفته است. با استفاده از مبدل های فیبر نوری این امکان فراهم می شود تا دو دیوایس شبکه با پورت مس و در فواصل طولانی از طریق کابل فیبر نوری به هم متصل شوند.

مدیا کانورتورها همچنین برای تبدیل فیبر به فیبر در تبدیل فیبر Multi mode به فیبر single mode و تبدیل لینک dual fiber به single fiber جهت انتقال دوطرفه داده ها مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این، کانورتورهای فیبر نوری جهت تبدیل طول موجها در مالتی پلکس تقسیم طول موج (WDM) نیز کاربرد دارند.

مدیا کانورتورها معمولاً دارای پروتکل خاصی بوده و برای طیف گسترده ای از شبکه ها با نرخ داده ی مختلف قابل استفاده می باشند. مبدل ها در لایه ی فیزیکی و یا در لایه ۲ شبکه قرار دارند، مبدل هایی که در لایه دوم قرار می گیرند قابلیت نرخ سوئیچینگ و سایر ویژگی های پیشرفته را ارائه می دهند.

مزایای تکنولوژی مدیا کانورتور:

 

پیچیدگی شبکه، کاربردها و سرویس های درخواستی و افزایش روز افزون دیوایس های موجود در شبکه، سرعت و پهنای باند مورد نیاز شبکه را بالاتر برده و موجب طولانی تر شدن مسافت بین اجزا در شبکه های محلی شده است. مدیا کانورتور با امکان استفاده از فیبر نوری و قابلیت یکپارچه سازی تجهیزات جدید با ساختار کابل کشی موجود، در حل این مشکل به شما کمک می کند. مدیا کانورتور موجب یکپارچه سازی فیبر و مس و همچنین یکپارچه سازی انواع مختلف فیبر در شبکه های LAN می گردد. پشتیبانی از طیف وسیعی از پروتکل ها، نرخ ارسال داده و مدیاهای مختلف، شبکه ی با قابلیت اطمینان بالا و مقرون به صرفه را ایجاد خواهد کرد.

 

افزایش تقاضا در شبکه ها:

شبکه های LAN و WAN در حال همگرا شدن بوده و محدوده ی شبکه رو به گسترش است.
محدودیت بودجه ما را مجبور به حفظ سوئیچ ها و روترهای موجود در شبکه کرده است.
سرویس های جدید شبکه به پهنای باند بیشتری نیاز دارند.

راهکار های ارائه شده توسط مدیا کانورتور:

افزایش مسافت شبکه با امکان تبدیل مس به فیبر و گسترش ارتباطات فیبر نوری
عدم نیاز به صرف هزینه ی اضافی با امکان استفاده از تجهیزات موجود
افزایش ظرفیت فیبر موجود با استفاده از مالتی پلکس تقسیم طول موج(زمانی که از مالتی پلکسر استفاده می شود.)

کاربردهای جدید مدیا کانورتور:

مدیا کانورتور می تواند در شبکه های اترنت از تکنولوژی سوئیچ های یکپارچه پشتیبانی کرده و توانایی اجرای سوئیچینگ نرخ ۱۰/۱۰۰ و ۱۰/۱۰۰/۱۰۰۰ را فراهم نماید. علاوه بر این، مدیا کانورتور از قابلیت های پیشرفته Bridge نظیر VLAN سازی، اولویت بندی کیفیت خدمات(QOS)، کنترل دسترسی پورت و کنترل پهنای باند که موجب سهولت قرار گیری دیتا، صدا و تصویر برای کاربر نهایی می شود، پشتیبانی می کند. کانورتور در واقع تمام قابلیت های یک سوئیچ پیشرفته را تنها در یک دیوایس کوچک و ارزان ارائه می نماید.

مدیا کانورتور با امکان استفاده از تجهیزات موجود و برقراری ارتباط بین سوئیچ ها، سرورها، روترها و هاب های موجود در سیستم، هزینه های سرمایه گذاری و تجهیزات (CAPEX) را بهینه می نماید. علاوه بر این با عدم نیاز به ایجاد لینک فیبر جدید با استفاده از تکنولوژی WDM(مالتی پلکس تقسیم طول موج) از طریق تبدیل طول موج نیز، هزینه های CAPEX را کاهش می دهد.

مدیا کانورتور با امکان پیکربندی و عیب یابی از راه دور، امکان نظارت و کنترل تجهیزات شبکه که در مکانی دیگر قرار داشته و ادمین شبکه بصورت فیزیکی در آنجا حضور ندارد را فراهم کرده وبا صرف وقت و هزینه ی کمتر، هزینه های عملیاتی شبکه(OPEX) را نیز کاهش می دهد.

مزایای استفاده از کابل فیبر نوری:

فیبر نوری می تواند دیتای بیشتری را در مسافتی بیش تر از کابل های مسی انتقال دهد، افزایش مسافت امکان دستیابی به تجهیزات بیشتر و کاربران بیش تر را فراهم می نماید. فیبر نوری از تداخل الکتریکی مصون بوده و به دلیل عدم انتشار الکترومغناطیسی، امنیت بیش تری نسبت به کابل های مسی دارد. این ویژگی فیبر نوری آن را ایده آل برای استفاده در شبکه های بازرگانی، صنعتی، دولتی و حسابداری کرده است. مسافت پشتیبانی شده توسط زیر ساخت شبکه فیبر نوری، عمدتاً به قدرت سیگنال نوری که توسط سخت افزاری های رابط اکتیو عرضه می شود، محدود می گردد.

 

 

پشتیبانی از پروتکل های شبکه:

‎۱۰, ۱۰۰, ۱۰/۱۰۰, Gigabit, 10/100/1000 and 10 Gigabit Ethernet‏
Serial RS-232, RS-422, RS-485, RS-530 and X.21
T1/E1 and T3/E3 TDM Protocols
OC-3/STM1 and OC-12/STM4 SONET/SDH Protocols

پشتیبانی از انواع کانکتورها و کابلهای فیبر:

کابل های فیبر نوریSingle Mode ، Multi Mode و کابلهای یک طرفه و دوطرفه
کانکتورهای SC، ST، LC، MT-RJ و FC
فرستنده و گیرنده SFP، SFP+ و XFP

پشتیبانی از انواع کابل مسی:

Coax
UTP Category 4,5 and 6

 

یک مدیا کانورتور غیر مدیریتی دستگاهی که به شما اجازه می دهد به سادگی به آن متصل شده و ارتباط برقرار کنید اما سطوح پیکربندی، نظارت و عیب یابی همانند مدیا کانورتورهای مدیریتی را در اختیارتان قرار نخواهد داد. هنگامی که دیوایسی به مدیا کانورتور غیر مدیریتی متصل می شود برقراری ارتباط معمولاً بصورت خودکار صورت می پذیرد. نصب و استفاده از مدیا کانورتورهای غیر مدیریتی بسیار ساده است و اکثر این مدیا کانورتورها به حداقل تنظیمات نیاز دارند. یک مدیا کانورتور مدیریتی نسبت به نوع غیر مدیریتی آن، بسیار گران تر است، با اینحال یک مدیا کانورتور مدیریتی امکان مانیتورینگ شبکه، خطا یابی و پیکربندی از راه دور را که با استفاده از کانورتورهای غیر مدیریتی امکان پذیر نیست، فراهم می نماید.

 

منبع:Geekboy.ir

https://www.favaafzar.com/5229/education/%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d8%a8%da%a9%d8%a7%d9%be-%da%a9%d8%a7%d9%86%d9%81%db%8c%da%af-%d8%b3%db%8c%d8%b3%da%a9%d9%88-tftp.aspx

https://www.favaafzar.com/5698/articles/web-scale-it.aspx

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *