مایکروسافت برنامه ای بلندپروازانه را به منظور به کارگیری علوم رایانه ای برای حل مشکل سرطان در دست انجام دارد.

یکی از جالب ترین پروپزال های ارائه شده در این زمینه، ساخت کامپیوترهای DNA در ابعاد بسیار کوچک با قابلیت ورود به بدن و انجام فعالیت در آن می باشد. این ریز کامپیوترها، سلول های سرطان را تحت نظر می گیرند و آن ها را مجددا برنامه ریزی می کنند و با ایجاد تغییر، به سلول های سالم تبدیل می کنند. این فرآیند به صورت همزمان با عرض اندام یک سلول سرطانی انجام می گیرد.

CHRIS BISHOP  عضو بخش تحقیقات مایکروسافت در مصاحبه با SARAH KNAPTON  از تلگراف می گوید: به نظر کاملا طبیعی می آید که مایکروسافت بخواهد در این زمینه به تحقیقات بپردازد، چرا که بهترین متخصصین علوم کامپیوتری را داریم و آنچه که در یک سلول سرطانی رخ می دهد، بی شباهت به یک شکل کامپیوتری نیست.

زیست شناسی و علوم کامپیوتر اگرچه در ابتدا خیلی متفاوت از هم به نظر می آیند، اما شباهت ها و اشتراکات بنیادی بسیاری با یکدیگر دارند.

مایکروسافت به منظور تحقق این هدف، گروهی متشکل از زیست شناسان و دانشمندان کامپیوتر را از سرتاسر جهان جمع آوری کرده است تا بر روی جنبه های مختلف سرطان تحقیق کنند.

جزئیات چندانی از این تحقیقات وجود ندارد اما یکی از گروه های شرکت کننده در این طرح، اقدامات خود را بر پایه یادگیری ماشینی و دید کامپیوتری( کسب اطلاعات از تصاویر و فیلم ها توسط رایانه) دنبال می کند. با این روش، به رادیولوژها اطلاعات سودمندی درباره نحوه پیشرفت تومور داده می شود.

این تحقیقات می تواند دروازه ای جدید از درمان های شخصی و درون بدنی را بگشاید.

گروهی دیگر بر روی الگوریتم هایی برای پیش بینی بهترین شیوه حمله به هر گونه متفاوت از تومورها کار می کند.

یک گروه هم بر روی ایده انقلابی ساخت رایانه ها از DNA کار می کند، کامپیوتری که سلول های سرطانی را تحت نظر می گیرد و آن ها را در همان داخل بدن بازنویسی و اصلاح می کند.

به تعبیر knapton اساس کار این است که هرگاه سلول سرطانی در بدن ظاهر می شود، این رایانه کوچک متوجه شده و سیستم را راه اندازی مجدد کرده و سلول های بیمار را پاکسازی می کند.

علی رغم گستردگی های ظاهری در کار گروه های مختلف، شیوه کلی ان ها یکسان است واین شیوه کلی، به کار گیری دو شاخه از علوم کامپیوتر است، پردازش اطلاعات و یادگیری ماسینی.

به گفته مایکروسافت، از آنجاییکه این بیماری ها ناشی از ایجاد اختلال در محاسبات و عملیات های مشابه کامپیوتر در سلول هاست. باید بتوان با استفاده ابزارهایی از جمله کامپایلرها، زبان های برنامه نویسی و … به مدلسازی و علت یابی زیست شناسی دست یافت.

گروه اعتقاد دارند که یادگیری ماشینی نیز به محققین این اجازه را می دهد تا با کیفیت بیشتری و در حجمی بسیار بالاتر به آنالیز فایل ها بپردازند ( فرآیندی که تاکنون به صورت دستی انجام می شود).

بسیاری از محققین و دانشمندان بر این باورند که دست یابی به این مهم تا 10 سال آینده اصلا غیر ممکن نیست و آن را در دسترس می بینند.

Jasmin fisher ، محقق ارشد، در مصاحبه با تلگراف گفته است که اگر ما بتوانیم سرطان را کنترل کنیم، دیگر تفاوتی بین آن و سایر بیماری های مزمن وجود نخواهد داشت و بنابراین، این مشکل مرگبار حل می شود.

وی در ادامه این چنین گفته است که زمان مورد نیاز برای حل برخی از انواع سرطان نصف مقدار اعلام شده ( 5 سال) خواهد بود، اما حل شدن کامل انواع سرطان ها به 10 سال زمان نیاز دارد. در صورت دست یابی به این مهم، شاهد قرن هایی بدون سرطان خواهیم بود.

صحت ادعای مایکروسافت و گروه تحقیقاتی به کار گرفته اش را تنها گذر زمان مشخص خواهد کرد، پس بهتر است امیدوارانه نتیجه گیری آن ها را به انتظار بنشینیم.

در هر حال هدف گذاری آن ها، بسیار ارزشمند و قابل احترام است.

telegram-icon-6251

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *