با افزایش تعداد دستگاه‌ها، ماشین‌ها و اپلیکیشن‌های متصل به اینترنت که با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند، شرکت‌ها به طرز بی‌سابقه‌ای در حال جمع کردن کوه‌هایی از اطلاعات هستند. ۹۰ درصد اطلاعات در دنیا طی دو سال گذشته تولید شده‌اند.

نیاز به ذخیره‌سازی، جست‌و‌جو در آنها و معنا دادن به آن همه داده باعث شده سرمایه‌گذاری‌های وسیعی در زمینه مراکز داده در سرتاسر دنیا انجام شود. به گفته شرکت تحقیقاتی IDC، حدود ۲٫۹ میلیون مراکز سروری در ایالات متحده وجود دارد و این تنها شروع کار است.

مساحت تحت سلطه مراکز داده در ایالات متحده ۶۶۶ میلیون فوت مربع است. تا آخر سال ۲۰۱۶ انتظار می‌رود که این عدد به ۷۲۷ میلیون فوت مربع برسد. در نقاط دیگر دنیا نیز مراکز داده در حال ظهور هستند، در هنگ‌کنگ، برزیل، دوبی و دیگر مراکزی که هم کسب و کارپسند بود و هم به جمعیت های متراکم نزدیک هستند.

انتظار می‌رود ترافیک رایانش ابری که رشد آن سریع‌تر از دیگر حوزه‌های فعالیت مراکز داده است، از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ چهار برابر شود و این یعنی دوسوم حجم کاری کل. یک محرک قوی دیگر « اینترنت اشیا» است، اصطلاحی که برای اتصالات بی‌سیم میان لوازم خانگی، خودروها و دیگر ماشین‌ها و اشیاء متصل به هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. به گفته شرکت تحقیقاتی گارتنر، تا سال ۲۰۲۰ حدود ۲۶ میلیارد دستگاه متصل به اینترنت وجود خواهد داشت که کامپیوتر یا گوشی همراه نیستند در حالی که این عدد در سال ۲۰۰۹ کمتر از ۱ میلیارد بود. تمام این دستگاه‌ها تولیدکننده و منتقل‌کننده داده خواهد بود.

همه اینها برای کسب‌و‌کارها چه معنایی دارد؟ برای شروع، این یعنی سازمان‌ها نیاز دارند با یک استراتژی هوشمند، مقرون‌به‌صرفه و آینده‌نگر، این حجم وسیع از داده‌ها را مدیریت کنند. معنای دیگرش استفاده از ابزارهایی مانند هادوپ (Hadop) است، یک چارچوب نرم‌افزاری منبع آزاد که برای پردازش مقیاس‌های بزرگ داده مورد استفاده قرار می‌گیرد و البته یعنی اینکه متخصصانی را استخدام کرد که بتوانند به همه این داده‌ها معنا ببخشند.

داده‌ها –حتی داده‌های بزرگ- تنها به همان میزانی که می‌توانید از آن استفاده کنید مفید هستند. نمونه‌های موفقی هم تاکنون مشاهده شده است.

وال مارت و دیگر خرده‌فروش‌های بزرگ می‌توانند جست‌و‌جوی شما در میان محصولات را ردگیری کرده و این آنها را قادر می‌سازد تا کالاهای مربوطه و تخفیفات را به شما پیشنهاد دهند. همچنین شرکت‌های تجهیزاتی از دستگاه‌های متصل به هم استفاده می‌کنند تا نشت لوله‌ها و یا کاهش ناگهانی ولتاژ را به نحو بهتری پایش کنند.

همچنین غول‌های کشاورزی مانند مونساتو (Monsato) در حال توسعه ابزارهای تحلیلی هستند تا به نحو بهتری وضعیت آب و هوا و گیاهان را پیش‌بینی کنند.

با وجود تبلیغات فراوان، داده‌های بزرگ روزهای نخستین خود را سپری می‌کند. به گفته IDC، در سال گذشته تنها ۲۲ درصد اطلاعات دیجیتال مترصد تحلیل بودند و تنها ۵ درصد آن مورد تحلیل قرار گرفت. هنوز حجم وسیعی از داده‌ها در سیستم‌های بخش‌بندی شده ذخیره شده و با کسی «حرف نمی‎زنند» و این امر اطلاعات را بدون استفاده ساخته است. ولی از آنجایی که شرکت‌ها از فناوری‌های جدید و ابزارهای تحلیل کارآمدتری برای مراکز داده استفاده می‎کنند، آینده روشنی برای داده‌های بزرگ مورد انتظار است.

 

 

منبع : گیک بوی

[awesomelogos 5]

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *